Hilal Kaplan'ın FBI ajanı intihar etti iddiası

Hilal Kaplan'ın FBI ajanı intihar etti iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sabah Gazetesi köşe yazarı Hilal Kaplan dün (7 Kasım 2016) yayınladığı yazıda ABD’de gerçekleşecek başkanlık seçimini ve Hillary Clinton - Donald Trump çekişmesini kaleme aldı. Kaplan, yazısında Clinton’ın maillerinin internete sızmasından sorumlu olduğu düşünülen Michael Brown isimli bir FBI ajanının evinde ölü bulunduğu iddiasını da yazısına taşıdı.

hilal kaplan trump clinton

Kaplan, iddiayla ilgili şöyle yazdı;

\"Kan döküldü\" dememizin sebebi de, son sızıntıdan sorumlu olduğu düşünülen FBI ajanı Michael Brown'la ilgili. Cumartesi gecesi, Brown'ın evinin alevler içinde olduğunu gören komşularının ihbarıyla eve gelen yetkililer, karısının bir kurşunla öldürüldüğünü ve Brown'ın da kafasına sıkarak intihar ettiğini açıkladılar. Şimdilik küçük birkaç 'komplocu' site hariç kimse açıkça olayı Clinton'larla ilişkilendirmeye cesaret edemiyor. Ancak Clinton hakkında soruşturma açılmasından günler sonra gerçekleşen bu 'intiharcinayet' kombinasyonunun uyandırdığı soru işaretleri belli.

Hilal Kaplan’ın köşesine dek uzanan bu iddia birkaç gündür sosyal medyada paylaşılıyordu. İddiaların aksine hikaye gerçeklik taşımıyor. FBI ajanı olduğu söylenen Michael Brown ile ilgili bu hikayenin kaynağı The Denver Guardian isimli, yerel bir gazetenin internet haber sitesiymiş gibi davranan bir web sitesi.

Clinton maillerinin sızıntısından sorumlu olduğu iddia edilen FBI ajanının eşini öldürdükten sonra intihar ettiği iddialarını yayınlayan ilk web sitesi olan The Denver Guardian, snopes.com’daki ilgili analizde belirtildiği üzere çalışmayan linkler ve yanlış sokak adresleriyle dolu, tamamen tık çekmek üzere hazırlanmış bir haber sitesi.