HDP'nin Mersin'de üzerinde 'Oylar CHP'ye Bizler Belediyeye' yazan broşürler bastırdığı iddiası

HDP'nin Mersin'de üzerinde 'Oylar CHP'ye Bizler Belediyeye' yazan broşürler bastırdığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Broşürleri HDP Mersin Teşkilatı bastırmadı.

HDP’nin şimdiye kadar Mersin’de CHP adayını destekleyeceğine dair resmi bir açıklaması bulunmuyor.

Broşürleri kimin bastırdığı bilinmiyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafta üzerinde Halkların Demokratik Partisinin (HDP) logosunun yer aldığı ve “Oylar CHP’ye, Bizler Belediyeye” ifadesinin bulunduğu seçim broşünün HDP tarafından dağıtıldığı iddia edildi.

mersin sahte brosur iddia gorsel

Mersin’de yaşayan bir kişinin Teyit’e ulaştırdığı aynı broşürün farklı açılardan çekilmiş bir fotoğrafı üzerinde HDP’nin 31 Mart 2019 yerel seçimler sloganı olan “YA ME YE” ifadesinin yer aldığı da görülüyor.

mersin hdp sahte brosur 2

“YA ME YE”, Türkçe “Bizimdir” anlamına geliyor.

Ancak HDP Mersin Teşkilatı böyle broşürler bastırmadı. Kimin hazırladığı bilinmeyen söz konusu broşürler asimetrik propagandanın bir örneği. HDP’nin şimdiye kadar Mersin’de CHP adayını destekleyeceğine dair resmi bir açıklaması bulunmuyor. CHP Mersin İl Teşkilatı iddia konusu sahte broşürler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. 

Broşürleri HDP bastırmadı

HDP Mersin İl Örgütü ile iletişime geçen Teyit iddia konusu seçim broşürlerinin HDP tarafından bastırılmadığı bilgisine ulaştı. Parti yetkilileri tarafından bu konu hakkında yapılan 27 Mart 2019 tarihli basın açıklamasına da ulaşılıyor.

HDP Mersin’de CHP adayını destekleyeceğini açıklamadı

Mersin’de büyükşehir belediyesi için AK Parti ve MHP’nin ortak adayı bulunuyor. Ayrıca birçok ilçede Cumhur İttifakı’nın (AK Parti-MHP) belediye meclis üyelikleri için ortak çalışmaları sonucu listeler çıkardıkları bilgisine ulaşılıyor. Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi) ise Mersin’de anlaşamamış ve ortak aday göstermemişlerdi. Başta Mersin Büyükşehir Belediyesi için İYİ Parti’nin adayı Burhanettin Kocamaz’ın desteklenmesine karar verilmiş ardından Kocamaz’ın belgeleri İl Seçim Kuruluna vaktinde teslim edilemediği için aday gösterilememişti. Şu an Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP’nin bir adayı bulunuyor.

HDP Mersin İl Örgütünün ya da parti yetkililerinin şu ana kadar Mersin’deki CHP adayının destekleneceğine dair bir açıklaması bulunmuyor.

CHP Mersin sahte broşürler hakkında suç duyurusunda bulunmuş

Sözcü’de 27 Mart 2019’da yayımlanan bir haberde CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın sahte HDP broşürleri hakkında suç duyurusunda bulunduğu ifade ediliyor. Teyit bu bilgi üzerinde CHP Mersin İl Teşkilatına ulaştı. Parti yetkilileri Teyit’e yaptıkları açıklamada iddia konusu sahte broşürler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu ifade etti.

HDP’nin belediye meclis üyeleri seçilirse HDP belediyede temsil edilebilir

Sosyal medyada paylaşılan sahte broşürün Mersin’in hangi ilçesinde dağıtıldığı ise tam olarak bilinmiyor. Reşat Aşan Akdeniz ilçesinde HDP’nin belediye başkan adayı. Yani bu broşür Akdeniz ilçesinde dağıtıldıysa bu ilçe bazında HDP’nin CHP adayını desteklemeye ihtiyacı yok denebilir.

İddia konusu broşürde yer alan “Bizler belediyeye” ifadesi HDP’nin Mersin belediyelerinde parti bazında temsil edilmesini anlatıyor olabilir. Fakat bu durum için HDP’nin sadece CHP adayını desteklemesi ile sağlanmıyor. Bir partinin o seçim bölgesinde belediye meclis üyeliği için aday göstermesi ile de temsil sağlanabilir. Yani HDP’nin bir ilçede belediye meclis üyeliği için aday gösterdiği isimler seçildiğinde HDP Mersin’de parti bazında temsil edilmeye başlanacak.

HDP’nin Akdeniz ilçesi dışında Mersin’de belediye başkan adayı bulunmuyor. Fakat Teyit’in iletişime geçtiği HDP yetkilisi, Mersin’in Tarsus, Erdemli, Toroslar, Yenişehir, Mezitli ve Silifke ilçelerinde belediye meclis üyeliği için aday gösterildiğini belirtti.

Teyit’in YSK’nın internet sitesinden ulaştığı Mersin ili genelinde belediye meclis üyeliği için asil ve kontenjan adaylarının isimlerinin yer aldığı listelerde de bazı HDP’li isimleri görebilmek mümkün. HDP, Akdeniz, Erdemli, Silifke, Tarsus, Toroslar, Mezitli ve Yenişehir ilçelerinde belediye meclis üyesi adayı göstermiş.

27 Mart 2019’da Twitter’da ve Facebook’ta paylaşılan bir broşürde de iddia broşürdeki tasarımın “Toroslara CHP ile geliyoruz” ifadesi ile değiştirildiği görülüyor.

mersin hdp sahte brosur 3

Ancak bu broşürü de HDP bastırmadı. Mersin Toroslar İlçesi Belediye meclis üyeliği için HDP’nin aday gösterdiği YSK’da yer alan listelerden görülebiliyor.

mersin liste 1mersin liste 2mersin liste 3mersin liste 4mersin liste 5mersin liste 6mersin liste 7

HDP’nin belediye meclis üyeliği için Mersin’in bazı ilçelerinde daha çok bazı ilçelerinde ise daha az kişiyi listelerde göstermesinin sebebi 2972 sayılı kanunun ilgili maddeleri. Bu kanunun 10. maddesinin a bendinden kural olarak her partinin meclis üyelikleri için üye adedi kadar asil ve yedek üyeyi ayrı ayrı belirledikleri anlaşılıyor. Ancak 11. maddeye göre partiler belediye meclis üyeliği için eksik liste de gösterebiliyorlar.

Başka partiden belediye meclis üye adayı gösterilemiyor

Teyit’in ulaştığı Oy ve Ötesi çalışanı yetkilisi belediye meclis üyeliği için normal şartlar altında ayrı ayrı liste hazırladıklarını, bir partinin başka bir partinin listesinden belediye meclisi üye adayı gösteremediğini belirtti. Yani HDP’nin Mersin genelinde 7 ilçede meclis üyeliği için adayları bulunuyor.

Broşürde HDP’nin 2015 genel seçimlerinde kullandığı sloganın bir benzeri bulunuyor

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde HDP, Türkiye genelinde “BİZLER MECLİSE” sloganını kullanmıştı. Fakat ne internet üzerinden yapılan bir araştırmada ne de HDP’nin resmi sitesinde31 Mart 2019 yerel seçimleri için söz konusu “Bizler belediyeye” sloganın kullanıldığı bilgisine ulaşılamıyor. Yani bu broşürleri bastıranlar 2015’teki sloganı değiştirerek kullanmışlar.

Daha önce de benzer iddialar paylaşılmıştı

31 Mart 2019 yerel seçimleri yaklaşırken “Millet İttifakı’nın HDP tarafından desteklendiği” söylemi Cumhur İttifakı’nın en çok vurguladığı noktalardan biri oldu. Teyit’in 25 Mart 2019’da yayımladığı bir analizde de benzer bir biçimde başka siyasi gruplar tarafından hazırlanmış asimetrik propaganda örneği bir broşürün HDP tarafından bastırılmadığı ifade edildi. İddiada görüldüğü gibi seçim dönemlerinde, ait olunmayan siyasi grubun bir mensubu gibi görünerek olumsuz propaganda yapmak kısaca “asimetrik propaganda” olarak nitelendiriliyor.24 Haziran 2018 genel seçimlerinde de benzer asimetrik propaganda örnekleri ile karşılaşılmıştı.

Sonuç olarak HDP Mersin Teşkilatı böyle broşürler bastırmadı. Kimin hazırladığı bilinmeyen söz konusu broşürler asimetrik propagandanın bir örneği. HDP’nin şimdiye kadar Mersin’de CHP adayını destekleyeceğine dair resmi bir açıklaması bulunmuyor. Ayrıca bir partinin belediyede temsil edilebilmesi o partiden isimlerin belediye meclis üyeliğine seçilebilmesi ile de mümkün olabilir. HDP’nin Mersin’in ilçelerinde meclis üyeliği için birçok aday gösterdiği düşünüldüğünde, temsil için CHP lehine bir kampanya gerçekleştirmesinin makul olmadığı söylenebilir.