Hayır kampanyasına müdahale eden polislerin 'Evet' dağıtıyorsanız dağıtın' dediği iddiası

Hayır kampanyasına müdahale eden polislerin 'Evet' dağıtıyorsanız dağıtın' dediği iddiası

Karma Karma

Bulgular

Bu sözleri söyleyen, polisin tutumunu protesto etmek isteyen TMMOB şube sekreteri Namık Kemal Kaya.

Kaya, “Hayır” bildirisi dağıttıkları sırada polisin geldiğini ve bildiri dağıtamayacaklarını söylemesi üzerine, polislerin tutumlarını protesto etmek için o sözleri söylediğini ifade etti.

Videoda polislerin “Dağılmadığınız takdirde müdahale edeceğiz”, “Arkadaşlar bu alanı boşaltın”, “Olayı sonlandırın” gibi ifadeler kullandığını duymak mümkün.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

T24, Cumhuriyet, BirGün, OdaTV, ABC Gazetesi, Aydınlık gibi sitelerde yer alan haberdeki videoda, 24 Mart Cuma günü Ankara Ulus meydanında 16 Nisan’da yapılacak referandum için “hayır çalışması” yapan gruba müdahale eden polisin, “'Evet' dağıtıyorsanız dağıtın ama 'Hayır' dağıtamazsınız" dediği iddia edildi.

Polisin 24 Mart’ta “Hayır” kampanyası yapan grubu dağıttığı iddiası doğru ancak “'Evet' dağıtıyorsanız dağıtın ama 'Hayır' dağıtamazsınız" ifadesini kullandığı iddiası doğru değil. Bu sözleri söyleyen, polisin tutumunu protesto etmek isteyen TMMOB şube sekreteri Namık Kemal Kaya.

Ankara Valiliği 29 Mart’ta yaptığı açıklamada, 'Evet' dağıtıyorsanız dağıtın ama 'Hayır' dağıtamazsınız diyen kişinin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi olduğunu iddia etti.

24.03.2017 Cuma günü ilimiz Altındağ ilçesi Ulus Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı etrafında bildiri dağıtıldığı ihbarı üzerine, güvenlik güçleri belirtilen adrese gitmiş ve bazı şahısların bildiri dağıttıklarını tespit etmiştir.

Görevliler tarafından, bildiri dağıtan şahıslara YSK’nın 109 sayılı kararına istinaden bildiri dağıtamayacakları belirtilerek bu etkinliklere son vermeleri istenmiştir.

Ancak, grubun içerisinde bulunan ve grupla birlikte hareket eden, TMMOB üyesi olduğu tespit edilen N. K. K. isimli şahıs, “Bildiri dağıtamazsın, problem de yapamazsın, ‘Hayır’ı dağıtamazsın, ‘Evet’ dağıtacaksan dağıtabilirsin.” şeklinde ifadeler kullanarak olayı provoke etmeye çalışmıştır.

Söz konusu şahıs bu ifadeleri kullanırken, yanında bulunan diğer şahıslar tarafından ifadeleri telefonla kaydedilmiştir. Bu kayıtların, sosyal medya, yazılı ve görsel yayın organlarında paylaşılarak “polis” tarafından söylenmiş gibi gösterildiği anlaşılmıştır.

Valilik bu açıklamayla birlikte Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından çekilen bir videoyu paylaştı.

Kaya: Protesto etmek için söyledim

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Teyit'e “'Evet' dağıtıyorsanız dağıtın ama 'Hayır' dağıtamazsınız" sözlerini söyleyen kişinin şube sekreteri Namık Kemal Kaya olduğunu doğrularken, iki video karşılaştırıldığında da seslerin aynı olduğunu anlamak mümkün.

Teyit'e konuşan Kaya, “Hayır” bildirisi dağıttıkları sırada polisin geldiğini ve bildiri dağıtamayacaklarını söylemesi üzerine, polislerin tutumlarını protesto etmek için o sözleri söylediğini ifade etti.

Mimarlar Odası Yönetim Kurulu da konu hakkındaki açıklamalarını mail ile teyit.org'a iletti. Açıklamada, Valilik tarafından servis edilen görüntülerin olayın yalnızca bir kısmına ait olduğunu bu nedenle gerçeği yansıtmadığını, üyelerinin hedef gösterildiğini ifade etti.

Ankara Valiliği’nin 29.03.2016 tarihli talihsiz açıklaması ile “TMMOB üyesi olduğu tespit edilen N.K.K. isimli şahsın olayı provoke ettiği” ifade edilmiştir. Tespit ettiğiniz şahıs bu ülkenin Başkentinin ve Cumhuriyetin hepimize sağladığı toplumsal sözleşme olan Anayasasının 135. maddesine göre kurulmuş kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olan TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin 44.Dönem Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Namık Kemal Kaya’dır. Yönetim Kurulu Sekreter Üyemiz, yüreğindeki vatan sevgisiyle, Mimarlar Odası Ankara Şubesinin her bir yöneticisi gibi, Cumhuriyetin değerlerini korumakla yükümlüdür. Cumhuriyetin hepimize sağladığı parlamenter sistem ve kuvvetler ayrılığının ortadan kaldırılarak yasama yürütme ve yargının tek elde toplanarak tüm toplumun söz söyleme, hak arama ve temsil hakkının bir kişiye verilmesine karşı mücadelesine devam edecektir.

TMMOB genel kurulundan ve anayasadan aldığımız yetkiyle ülkemizin geleceğini belirleyecek olan referandum sürecinde Hayır oyu verilmesi için 24.03.2014 tarihinde Ulus’ta yürüttüğümüz çalışmada bizim vergilerimizle maaşlarını alan, devletin polisi olmaktan giderek uzaklaşan ve “Hayır bildirilerini dağıtamazsınız, dağıtırsanız, sizi dağıtırız, gözaltına alırız” diyen emniyet görevlilerinin ifade ettiklerini bir kez daha yüksek sesle protesto olarak söyleyen yönetim kurulu Sekreter üyemiz Namık Kemal Kaya provakasyon yapmakla itham edilmekte ve hedef gösterilmektedir. Bu ithamı kabul etmediğimiz gibi, Referandum sürecinde Hayır çalışması yapan üst örgütümüz TMMOB‘ye yönelik tepkilerin iktidar eliyle örgütlendiğini 22 Mart 2017 tarihinde, TEİAŞ’ın dolmuşları ile TMMOB’ye yönelik “provokatif” organizasyonların yapıldığını biliyoruz.

Ankara Valiliği ve emniyet kamerası ile montajlanmış gerçeği yansıtmayan bu yaklaşımları kabul etmiyoruz. Emniyet güçleri tarafından Hayır bildirisinin dağıtılmasının engellendiğini, gözaltı ve tutuklamalarla tehdit edildiğini, 'Hayır’ı dağıtamazsınız'denildiğini hepimiz duyduk. Gerçeği yansıtmayan asılsız ve kesilmiş görüntülerle, 16 Nisan 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylaması öncesinde, Hayır çalışmasını yürüten TMMOB’u itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Ankara Valiliği'nin bu aşamada yapması gereken, Hayır çalışmasını engelleyen ve kurumları gözaltı tutuklama ve müdahale ile tehdit eden emniyet güçlerine yönelik yaptırımda bulunmaktır.

Devleti temsil eden Ankara Valiliğinin, bu tür planlanmış servis edilmiş, haber ve görüntülere itibar etmemesini ve anayasa ve kanunlara göre davranmasını kamu düzeni ve güvenliğini sağlama konusunda yurttaşları arasında ayrım yapmaması görevini bir kez daha hatırlatırız.

Bu konuda Yönetim Kurulu Sekreter Üyemiz Namık Kemal Kaya’nın asılsız bir şekilde Ankara Valiliği açıklaması, basın yayın organlarında hedef gösterilmesi sonucu başına gelecek her türlü olaydan Ankara Valiliği ve emniyet güçlerinin sorumlu olacağını kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Videoda polislerin “Dağılmadığınız takdirde müdahale edeceğiz”, “Arkadaşlar bu alanı boşaltın”, “Olayı sonlandırın” gibi ifadeler kullandığını duymak mümkün.

Güncelleme: 30/03/2017

Valilik tarafından yayınlanan video güncellendi.