Havalimanındaki restoran ve bu restoranın Bilal ve Sümeyye Erdoğan'la bağlantısı hakkındaki iddialar

Havalimanındaki restoran ve bu restoranın Bilal ve Sümeyye Erdoğan'la bağlantısı hakkındaki iddialar

Karma Karma

Bulgular

Akıncı Restoran ünvanlı işletmenin sahiplerinin Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil olduğu; bu kişilerin aynı zamanda Doruk Izgara Gıda Ticaret ve Limited Şirketinde Bilal Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan ile ortak olduğu iddiası doğru.

3 Nisan’da alınan kararla anonim şirkete dönüşen Doruk Izgara’nın şu anki ortak yapısıyla ilgili de kesin birşey söylenemiyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan, teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve T24, BirGün, ABC Gazetesi gibi haber sitelerinde de gündem olan haberde, 6 Nisan 2019 tarihinde İstanbul Havalimanında hizmet veren tek işletmenin fahiş fiyatlara sahip Çay Saati isimli işletme olduğu iddia edildi. İşletme, Doruk Izgara Gıda Ticaret ve Limited Şirketinin Bilal Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan ile birlikte ortaklığını yapan Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil’e ait olması da iddiayla birlikte gündeme geldi. Ekşi Sözlük’te de konuyla ilgili başlık açıldı. Sosyal medyada yer alan iddiaların bir kısmında ise Akıncı Restoran isimli işletmenin Bilal ve Sümeyye Erdoğan’a ait olduğu da iddia edildi.

Şirket ismi Akıncı Restoran olan Çay Saati ile ilgili iddialar, ilk olarak bir Twitter kullanıcısının 6 Nisan 2019 tarihinde, restoranda yediği yemeğin fişini paylaşmasıyla gündeme geldi. Kullanıcının paylaştığı tweet 9 bin 500 kişi tarafından beğenildi.

havalimani restoran sosyal paylasim

Akıncı Restoran ünvanlı Çay Saati işletmesinin sahiplerinin Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil olduğu; bu kişilerin aynı zamanda Doruk Izgara Gıda Ticaret ve Limited Şirketinde Bilal Erdoğan ve Sümeyye Erdoğan ile ortak olduğu iddiası doğru. 3 Nisan’da alınan kararla anonim şirkete dönüşen Doruk Izgara’nın şu anki ortak yapısıyla ilgili de kesin birşey söylenemiyor. Bununla birlikte, restoran 6 Nisan’da İstanbul Havalimanı’nda hizmet veren tek işletme değil. Havalimanının iç hatlar bölümünde Çay Saati dışında 6 işletme daha var.

Akıncı Restoran Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil’e ait

Konuyla ilgili haberlerin birkısmı Akıncı Restoran ünvanlı şirketin Bilal Erdoğan’ın ortaklarına ait olduğunu söylerken, bazı paylaşım ve haberlerde de işletmenin Bilal ve Sümeyye Erdoğan’a ait olduğu iddia edildi. İlyas Salman isimli hesap tarafından da işletmenin Bilal ve Sümeyye Erdoğan’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan tweet yaklaşık 5 bin kişi tarafından beğenildi.

ilyas salman

Akıncı Restoran ünvanlı işletme Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nin 24 Eylül 2018 tarihli nüshasına göre 18 Eylül 2018 tarihinde kurulmuş. Şirketin kurucularının Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil olduğu görülebiliyor. Şirketin merkezi 11 Ocak 2019’da Arnavutköy’e havalimanı terminal binasına taşınmış. Ancak anonim şirketlerinin ortak isimlerinin halka açık olması gibi bir zorunluluk yok. Ticaret Kanunu'nun ilgili maddelerine göre anonim şirketlerin kurucularından sonraki ortakları ve ortak değişiklikleri tescile tabi olmadığından ticaret sicili kayıtlarından ortakların tespitinin mümkün olamayacağı belirtilmiş. Açık kaynaklardan bu ortaklar dışında bulunan ortakları bilmek ise mümkün değil.

ito akinci

Esenkal ve Yeşil’in Erdoğanlarla ortaklığını yürüttüğü şirket Doruk Izgara

Bilal ve Sümeyye Erdoğan’ın ortak olduğu şirketin ünvanı ise Doruk Izgara Ticaret ve Limited Şirketi. 2 Eylül 2009 tarihli ve 7389 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre Doruk Izgara 27 Ağustos 2009 tarihinde kuruldu.

sicil doruk kurulus ss

Şirketin kurucu isimleri ise Bilal Erdoğan, Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil. Sümeyye Erdoğan’ın ortaklığa dahil oluşu ise 18 Ağustos 2010 yılında hisse devri ile gerçekleşmiş.

sumeyye devir ss

Şirket 2011’den itibaren İstinyepark Cevahir AVM, Akbatı Ticaret Merkezi, ŞaşkınbakkalEsenyurt Torium AVM’de şubeler açmışsa da 2016 yılı itibariyle faaliyetine devam eden tek şube Akbatı Ticaret Merkezi’nde bulunan Gülhane Izgara Kebap. Ayrıca şirketin ticaret sicil kayıtlarına göre 2012’de sermayesini 300 bin liradan 1 milyon 500 bin liraya çıkardığı anlaşılıyor.

bilal sumeyye erdogan istanbul havalimani restoranlari iliskisi min

Doruk Izgara Gıda Ticaret Limited Şirketi 3 Nisan 2019 tarihinde alınan bir karar ile tür değiştirerek anonim şirkete dönüşmüş. 9805 sayılı Türkiye Tİcaret Sicili Gazetesi’nde şirketin tür değişikliği ile ilgili ilanı görmek mümkün.

doruk anonim ito 1

Bilal Erdoğan, Esenkal ve Yeşil’in başka ortaklıkları da mevcut

Bilal Erdoğan’ın 2008 yılında ortak olduğu Maye Dış Ticaret isimli kozmetik şirketinin diğer ortakları yine Ali Bahadır Yeşil ve Mustafa Esenkal’dı. Wall Street Journal’ın haberine göre 2014 yılında üç ortak hisselerini Mehmet Sarıtaş’a devretti.

Aynı ortaklarla hisse sahibi olduğu bir diğer şirket ise Mis Hediyelik Eşya Sanayi Ticaret Limited Şirketi. AVM’lerde stantları bulunan bu şirketin yüzde 50’lik hissesi Esenkal’da bulunurken yüzde 25’lik hissesi ise Erdoğan’ın.

mis ito

Mis Hediyelik Eşya şirketinin eski ortağı Serdar Öğretici ise şu an Payitaht Abdülhamit dizisinin yapımını üstlenen Es Yapım Şirketi’nin kurucusu.

Çay Saati havalimanında hizmet veren tek işletme değil

Teyit, konuyu gündeme taşıyan fişi paylaşan Twitter kullanıcısı ile iletişime geçti ve kullanıcı, 6 Nisan’da saat 16.00 uçağıyla İzmir’e gitmek için havalimanına gittiklerini, kimlik kontrolünden geçtikten sonra açık olan 3 adet işletme olduğunu bunların da Starbucks, Simit Sarayı ve Çay Saati olduğunu söyledi.

Bir İGA yetkilisi, İstanbul Havalimanında, yiyecek ve içecek alanında yer alan tüm işletmelerin listesini Teyit ile paylaştı. Listede işletmelerin havalimanında bulunduğu bölgeler ve faaliyete geçme tarihleri de yer alıyor. Listeden havalimanının iç hatlar, hava bölümünde (kimlik kontrolü sonrasındaki bölüm) 7 adet işletme bulunduğu, dış hatlar bölümünde ise 29 adet işletmenin mevcut olduğu görülebiliyor. İç hatlar bölümünde faaliyette olan Simit Sarayı’nın açıldığı tarih 31 Ekim 2018 iken, Starbucks’ın 6 Nisan 2019. Çay Saati’nin faaliyete geçme tarihi ise 26 Ocak 2019.

Sonuç olarak, İstanbul Havalimanında hizmet veren Çay Saati isimli işletmenin yönetim kurulunda, Bilal ve Sümeyye Erdoğan’ın Doruk Izgara Gıda Ticaret ve Limited Şirketi için daha önceden ortaklık kurdukları Mustafa Esenkal ve Ali Bahadır Yeşil’in olduğu iddiası doğru. Ancak açık kaynaklara göre, Çay Saati ismiyle işletilen Akıncı Restoran ünvanlı şirkette Sümeyye ve Bilal Erdoğan’ın herhangi bir ortaklığı bulunmuyor. Çay Saati, İstanbul Havalimanında hizmet veren tek işletme değil. Havalimanının iç hatlar bölümünde, yiyecek içecek alanında toplam 7 işletme bulunmakta. Paylaşımı yapan iddia sahibi de 6 Nisan’da iç hatların hava bölümünde Çay Saati ile birlikte Starbucks ve Simit Sarayı gibi mekanların da açık olduğunu belirtti.

Güncelleme: 10/04/2019

Anonim şirket yapısına ilişkin bilgi eklendi.