Videonun Hatay yangınları sırasında havuzdan su dolduran helikopteri gösterdiği iddiası

Videonun Hatay yangınları sırasında havuzdan su dolduran helikopteri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video, 2019 yılında Avustralya’da çıkan yangınlar sırasında çekilmiş.

Görüntüler başka haber kaynaklarında da kullanılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Hatay’da çıkan yangın şehrin birçok yerini etkiledi. Bu yangınlar sırasında söndürmede görevli helikoptere ait olduğu iddia edilen bir video da başta TikTok olmak üzere sosyal medyada yayıldı. Videoda, helikopter bir evin havuzundan su doldurarak yangını söndürmeye götürüyor.

hatay havuz yangin iddia

Video eski tarihli

Paylaşımdaki video Türkiye’den değil. Görüntüler tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında videonun 2019 yılı sonunda Avustralya’da çıkan, ciddi hasara ve kayıplara neden olan yangınlar sırasında Sidney’de kaydedildiği bilgisine ulaşılabiliyor.

2019 yılının son aylarında Avustralya ciddi bir yangın felaketi yaşanmış, binlerce kişi evlerinden olmuş, milyarlarca hayvan yanarak can vermiş, habitatlarını kaybetmişti. Yangın, aylarca çalışmanın ardından ancak söndürülmüştü. Video da her anın büyük öneminin bulunduğu Green Wattle Creek yangını sırasında Sidney’in güney batısında kaydedilmiş

ABC Emergency’nin 21 Aralık 2019 tarihinde paylaştığı video, “Fire and Rescue NSW 79 Station Ingleburn” isimli itfaiye istasyonu tarafından kaydedilmiş.

Medya kuruluşları konuyla ilgili yaptığı haberlerde havuz gibi su kaynaklarının bu tip yangınlarda büyük önem taşıdığını ve mücadele sırasında vatandaşların gönüllü olarak katılabilecekleri bir program aracılığıyla su kaynaklarını yangın sırasında kullanıma açabildiklerini de belirtmiş. Video, farklı haber kaynaklarında da yer bulmuş.

Hatay’daki yangınlar ise 11 Ekim itibariyle halen söndürülmeye çalışılıyor. Bu süreçte yangına çok sayıda araç ve personelle müdahale ediliyor.