Hatay Samandağ kumsalının Rio’dan sonra dünyanın en uzun ikinci kumsalı olduğu iddiası

Hatay Samandağ kumsalının Rio’dan sonra dünyanın en uzun ikinci kumsalı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Dünyada bilinen en uzun plaj, Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletinde bulunan Praia do Cassino.

İkinci sırada ise Samandağ değil, 145 kilometrelik uzunluğuyla Avustralya’daki Ninety Mile Beach plajı yer alıyor.

Samandağ plajının uzunluğu ise 14 kilometre.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda, Hatay’daki Samandağ kumsalının, Brezilya’daki Rio kumsalından sonra dünyanın en uzun ikinci kumsalı olduğu iddia edilmiş. 

hatay samandag kumsali dunyanin en uzun ikinci kumsali iddiasipng

Samandağ plajı dünyanın en uzun ikinci kumsalı değil

Dünyada bilinen en uzun kumsalı, Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletinde bulunan Praia do Cassino Plajı olduğu biliniyor. Kumsalın uzunluğu 254 kilometreyi buluyor. WorldAtlas’taki bilgilere göre, bilinen en uzun ikinci kumsal ise, Avustralya’daki Ninety Mile Beach plajı. Bu plajın uzunluğu da 90 mil, yani 145 kilometre.

Dünyanın en uzun ilk 10 kumsal arasında son sırada, 32 kilometrelik uzunluğuyla Avustralya’da bulunan Stockton Plajı yer alıyor. 

Konuyla ilgili Huffpost’ta da bir haber hazırlanmış ve bu listede de dünyanın en uzun ikinci sahilinin Samandağ olmadığı görülüyor. 

Samandağ Plajı en uzun ilk 10 plaj içinde değil, ancak Türkiye’deki en uzun sahillerden biri ve dünyada da ilk 15’te yer alıyor. Hatay Valiliği’ndeki bilgiye göre, plajın uzunluğu 14 kilometre. Türkiye’deki en uzun kumsallardan bir diğeri ise Antalya’daki Patara Plajı. Kaş Kaymakamlığı'nın sitesindeki bilgiye göre, kumsalın uzunluğu 13 kilometreyi buluyor. 

2019’da çıkan haberlerde ise Türkiye’nin en uzun sahilinin 22 kilometrelik uzunluğuyla Bursa Karacabey’de olduğu bilgisi yer almıştı. Yani Türkiye’deki en uzun plajla ilgili de net olmayan bilgiler olduğu söylenebilir.