Haritanın illere göre sevilen hayvanları gösterdiği iddiası

Haritanın illere göre sevilen hayvanları gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Türkiye’de illere göre en sevilen hayvanları gösteren bir araştırma bulunmuyor.

Haritada Konda araştırma şirketinin logosu da Honda diye verilmiş.

İçerik ilk olarak parodi amaçlı paylaşılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir haritanın, illere göre en sevilen hayvanları gösterdiği iddia edildi. Bozkurt, pitbull, at, eşek, muhabbet kuşu, kedi, köpek gibi hayvanları seven illerin yer aldığı haritaya, ‘Honda’ diye bir logo da eklenmiş.

Haritanın Türkiye’nin sosyal yapısı hakkında bilgi verdiği; büyük şehirlerde evcil hayvanların, geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan kırsal bölgelerde ise eşeğin sevildiği ileri sürülmüş. İddia bazı haber sitelerinde de ‘hangi ilde hangi hayvan çok seviliyor’ başlığıyla yer almış.

haritailleregorehayvansevgisiiddiagorsel

İllere göre en sevilen hayvanlar diye bir çalışma yok

Türkiye’de illere göre en sevilen hayvanları gösteren bir araştırma yok. Haritanın herhangi bir araştırmaya dayandığına dair kanıt da sunulmamış. Haritanın sağ alt köşesinde ‘Honda’ ibaresi, Konda araştırma ve danışmanlık şirketinin logosundan alınmış. Türkiye’de Honda isminde bir araştırma şirketi de bulunmuyor. 

hondalogosu

kondalogosu

Diğer yandan evcil hayvanlara dair Türkiye genelinde yapılmış bir çalışma var. Kitlekaynak platformu Twentify ve hayvan sosyal ağı Moofio’nun 2016 yılında 150 bini aşkın kullanıcı arasında yaptığı “Türkiye Evcil Hayvan Araştırması” sonuçlarına göre Türkiye’de yüzde 33 oranla en çok kuş, yüzde 32 oranla da kedi besleniyor. Bir başka çalışmada Türkiye genelinde en çok sevilen evcil hayvanın kuş olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de evcil hayvanların varlığına dair veriler net olmasa da Türkiye’de kedi köpek sahipliğinde en fazla pay, yüzde 55 ile Marmara bölgesinde. 

İl il en sevilen hayvanlara dair bir veri olmasa da, hangi ilde en çok hangi hayvanın bulunduğunu biliyoruz. TÜİK verilerine göre Türkiye’de en çok eşek bulunan iller Konya, Aydın, Mardin, Tokat, Erzurum, Afyonkarahisar ve Diyarbakır. En çok at bulunan iller ise Şanlıurfa, Kars, Erzurum ve İzmir.