Hakimlik sınavını kazananlar arasında AK Parti yöneticileri var iddiası

Hakimlik sınavını kazananlar arasında AK Parti yöneticileri var iddiası

Karma Karma
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Sözcü,Sol, Cumhuriyet,T24 gibi haber sitelerinde Adalet Bakanlığı'nın ‘Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı'nın mülakat sonuçlarına göre alınan hakimler arasında AK Parti il ve ilçe yöneticileri olduğu iddia edildi.

900 hakim alındığı iddiası doğru değil, alınan toplam hakim sayısı 1343. Mülakat sonucunda başarılı olanlar arasında Danıştay Başkanı’nın kızı ve daha önce AK Parti il ve ilçe teşkilatlarında görev alan isimlerin bulunduğu iddiası ise doğru.

Adalet Bakanlığı web sitesinde, Personel Genel Müdürlüğü bilgilerinin yer aldığı sayfada yayınladığı listelerle sınavda başarılı olanların isimlerini açıkladı. Adli ve İdari Yargı hakimliğini kazananlara ilişkin iki farklı liste açıklandı.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun da hakim olarak atandığını iddia etmişti. Mülakat sonucunda başarılı olanlar listesinde Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nu görmek mümkün. teyit.org’un telefonla ulaştığı Gonca Hatinoğlu ise telefonla bu tür sorulara cevap vermek istemediğini belirtti.

gonca hatinoglu

Ayrıca Yarkadaş, AK Parti Trabzon İl Başkan Yardımcısı Bayram Günaydın, Samsun Bafra AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Ersan Oktaş, AK Parti Bafra Belediye Meclis Üyesi Mustafa Sekmen, AK Parti Buca Belediye Meclis Üyesi Sebahattin Kocagöbek’in de 24 Nisan'da hakim olarak atandığını iddia etti.

İddiada ismi geçen kişilerin şu an AK Parti üyesi olup olmadığı bilinmemekle birlikte, daha önce AK Parti teşkilatında görev aldıkları görülüyor.

Listede ismi bulunan Ersan Oktaş, 2009 ve 2013 yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Bafra Belediye Meclis üyesi adaylarından biri olmuştu.

CHP’li Milletvekili Barış Yarkadaş’ın Trabzon İl Başkan Yardımcısı olduğunu iddia ettiği Bayram Günaydın ise Trabzon İl Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevinde bulunuyordu. İl Başkan Yardımcısı’nın ismi ise Bayram Öztürk.teyit.org’a konuşan Bayram Günaydın eskiden İl Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu belirterek, “Sınav sonucu açıklandığı an böyle bir gereklilik olmamasına rağmen gidip partiden istifa ettim. Etik olarak uygun bulmadığım için bunu yaptım. Ayrıca hakkımda haber yapan Sözcü gazetesine de dava açma işlemlerini başlattım.” dedi.

Mustafa Sekmen, Milletvekili Yarkadaş’ın iddia ettiği gibi 2014 yılında AK Parti Bafra Belediye Meclis Üyeliği görevini yürüttü.

Listede ismi yer alan Sebahattin Kocagöbek de CHP’li Yarkadaş’ın iddia ettiği şekilde Buca Belediyesi’nde AK Parti grubunda yer alan isimlerden birisiydi. 2013 yılında Buca Belediye Meclisi’nde yapılan bir oylamada Kocagöbek’in ismini görmek mümkün. Ayrıca 2013 yılında Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’nın davasına müdahil olan AK Parti grubu adına davaya giren Sebahattin Kocagöbek, Tatı’nın ağır cezada yargılanmasını istemişti.

Kazanan sayısı 900 değil; 1282 adli yargı, 61 idari yargı hakimi

İddiada 900 hakimin atandığı ve bunların 800’ünün AK Parti il ve ilçe yetkilileri olduğu belirtildi. Ancak mülakatta başarılı olanların sayısı 1282 adli yargı, 61 idari yargı hakimi olmak üzere toplamda 1343.

kazanan isim sayi isaretli

Adalet Bakanlığı ise ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını belirterek bir açıklama yaptı. Açıklamada, “avukatlık mesleğinden adli ve idari yargı hâkim adaylığına geçiş sınavları tamamen mevzuata uygun şekilde gerçekleştirilmiştir.” denildi.

Hakim olmanın koşulları neler?

Hakim ve Savcı olabilmenin koşulları, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu‘nda düzenlenmiştir. Buna göre, hakimlik / savcılık mesleğine hak kazanabilmek için belirli niteliklere sahip olmak gerekir. Bu niteliklere sahip olunmasından sonra başlayan adaylık süreci de başarı ile tamamlanmalıdır. Adaylığa atanabilmek için gerekli koşullar bu Kanunun 8. maddesinde düzenlenmiştir. Adli yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak, giriş sınavının yapıldığı tarih itibarıyla otuzbeş yaşını doldurmamış olmak gibi kurallar bulunmaktadır.