Hadi Özışık’ın Sedat Peker’le görüntülü konuşma yaptığı sırada Ataşehir’deki Social Lounge kafede olduğu iddiası

Hadi Özışık’ın Sedat Peker’le görüntülü konuşma yaptığı sırada Ataşehir’deki Social Lounge kafede olduğu iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Sedat Peker ve Hadi Özışık’ın görüşmesi 12 Mayıs 2021’de Süleyman Soylu’nun Peker’le ilgili açıklamasından sonra yapılmış.

Türkiye’de henüz restoran, kafe gibi işletmelerin iç mekanda müşteri kabul edebileceğiyle ilgili genelge yayınlanmadı.

Özışık’ın arkasında bulunan tablo, raflar, nargile gibi bazı detaylarla kafenin Social Lounge olduğu belirlenebiliyor.

Teyit’in ulaştığı Social Lounge konuyla ilgili bilgi verebilecek bir yetkilinin olmadığını, kafenin ise kapalı olduğunu söyledi.

Mekan geçmişte teknik direktör Ersun Yanal’ın kızı Femin Yanal Özkaynak'ın eşi Enver Özkaynak’a aitken, 25 Mart 2019 yılında kafeyi işletmeye diğer ortak Eren Yıldıztekin devam etmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla hakkında gözaltı kararı verilen ve yurtdışında yaşadığı bilinen Sedat Peker’in de aralarında olduğu 63 kişiye Nisan ayında “organize suç örgütü” operasyonu başlatılmıştı. Operasyonların üstünden çok geçmeden Peker, YouTube kanalında siyasiler, iş insanları ve gazetecilerin de aralarında olduğu pek çok kişiyle ilgili bazı iddialar ortaya attı. 

Peker İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İnternethaber yayın grubu yönetim kurulu başkanı Hadi Özışık’ın iddiaları reddetmeleri üzerine, Twitter hesabından Özışık ile yaptığı bir görüntülü görüşmenin kaydını yayınladı. 

Konuşma sırasında Özışık’ın bir mekanda nargile içtiği görülüyor. Ancak bu pek olağan değil, çünkü Türkiye’de Covid-19 önlemleri kapsamında uzunca bir süredir restoran, kafe, bar gibi yeme ve içme mekanları paket servis hizmetleri dışında kapalı. Sosyal medyada dikkat çeken görüntüyle ilgili Özışık’ın kapanma döneminde nargile içtiği kafenin Ataşehir’de bulunan Social Lounge isimli kafe olduğu iddia edildi. 

hadi ozisik kafe iddiasi

Özışık’ın oturduğu kafe Ataşehir’deki Social Lounge 

Özışık’ın görüntülü konuşma sırasında bulunduğu mekanın bir kafe olabileceğini gösteren belirgin detaylar var. 8.32 dakikalık videonun 4.55’inci dakikasında arkadan “abi bir su alabilir miyim?” dendiği duyuluyor. 6.41’de ise Özışık kafasını salladıktan sonra arkadan “bir tane çay abi” sesi geliyor. 

Özışık’ın iddia edildiği gibi Ataşehir’deki Social Lounge’da olup olmadığını belirleyebilmek için, tablo, raflar, nargile gibi bazı detayları inceleyebiliriz. 

Social Lounge kafeyle ilgili konum bilgilerini kafenin resmi sitesinden edinebiliyoruz. Kafe İstanbul Ataşehir’de. Kafede çekilmiş fotoğraf ve videolar da Instagram, Foursquare gibi sosyal medya platformlarında görülebiliyor. Foursquare’de mekanda nargile içerken fotoğrafı olan bir kişinin kullandığı nargile hortumu fark ediliyor. Özışık’ın kullandığı nargile markasıyla bu marka aynı. 

nargile markasi hadi ozisik

Hadi Özışık’ın videoda görülen nargile detayı ve kafede bir başkasına ait nargile görüntüsü.

Özışık’ın arkasında görülen tabloyu da Social Lounge isimli kafede çekilen fotoğraflar sayesinde tespit edebiliyoruz. Instagram’da paylaşılan bir fotoğrafta da Özışık’ın oturduğu yeri geniş açıdan görmek mümkün.

social lounge mekan detay karsilastirma

Özışık’ın arkasındaki duvardaki tablo ve dolap detayı kafede daha önce çekilen görüntülerle eşleşiyor.

Kafenin tanıtım videosunun 1.21’inci dakikasında da mekan daha geniş bir şekilde görülebiliyor. Sağ taraftaki bölge Özışık’ın oturduğu yer. 

tanitim filmi social lounge

Peker ve Özışık’ın konuşmasının eski tarihli olmadığı da rahatlıkla söylenebilir. Çünkü Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili açıklamaları ve Soylu’nun cevabı henüz tam kapanma bitmemişken yapıldı. Soylu, 12 Mayıs 2021 tarihinde Twitter hesabı üzerinden bir açıklamayla, Peker’e “mafya pisliği” demişti. Sedat Peker de Özışık’la konuşmasında kendisine pislik dendiğinden bahsediyor. 16 Mayıs 2021 tarihli kademeli normalleşme genelgesinde de restoran ya da kafelerin müşteri kabul edemeyeceği vurgulanıyor.

Teyit, videonun güncelliği ve işletmenin açık olup olmadığıyla ilgili soruları Social Lounge kafeye ulaşarak iletti. Ancak konuyla ilgili bilgi verebilecek bir yetkilinin olmadığı, kafenin ise kapalı olduğu söylendi. 

Social Lounge hakkında bilinenler

Social Lounge & Bakery hakkındaki ilk bilgiye Türkiye Ticaret Sicil gazetesinin 4 Haziran 2018 tarihli belgesinden ulaşılabiliyor. SL Restaurant Kafeterya İşletmeciliği Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin 29 Mayıs 2018’de tescil edildiği görülüyor. Türk Patent ve Marka Kurumu’nda da işletmeyle ilgili bilgilere ulaşılabiliyor. Social Bakery ve Social Lounge şeklinde alınmış iki patent var. Patente başvuru tarihlerinin 5 Temmuz 2019, tescil tarihlerinin de 4 Kasım 2019 olduğu görülüyor

Google Haritalar’da da adrese gidildiğinde 2018 yılında kafenin inşaat halinde olduğu, 2019 yılında da tamamlandığı görülüyor. 

Mekanın geçmişte eski Fenerbahçe teknik direktörü Ersun Yanal’ın kızı Femin Yanal Özkaynak'ın eşi Enver Özkaynak’a ait olduğu bilgisi var. 25 Mart 2019 yılında Enver Özkaynak ortaklıktan ayrılınca kafenin işletmesine diğer ortak Eren Yıldıztekin devam etmiş. 31 Mayıs 2019’da ise işletmenin anonim şirkete dönüştüğü bilgisi Ticaret Sicil Gazetesi’nde görülebiliyor

Enver Özkaynak’ın ortaklıktan ayrılmasından kısa bir süre sonra 5 Nisan 2019 tarihinde Fenerbahçeli futbolcuların ve yönetim kadrosundan isimlerin kafede kahvaltı yaptığı haberlerine ulaşılıyor. 

Nisan ayında Ataşehir’de kapanmaya rağmen açık olan mekanlara ceza yazılmıştı

Nisan ayının ilk haftasında Ataşehir Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından yasağa rağmen açık olan işletmelere denetleme yapılmış ve pek çok işletmeye ceza yazılmıştı. Ancak haber sitelerinde yayınlanan görüntülerde Social Lounge isimli kafeye de ceza kesilip kesilmediği bilgisi yok. Görüntülerde bir ocakbaşına ve nargile kafeye girildiği görülebiliyor. 

Social Lounge kafenin Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ve Çakmak Polis Merkez Amirliği’ne çok yakın olduğunu haritalardan kontrol edilebiliyor