Hacı Yakışıklı'nın 150 yıl önce İstanbul'dan uçakla seyahat edilebildiğini öne sürdüğü iddiası

Hacı Yakışıklı'nın 150 yıl önce İstanbul'dan uçakla seyahat edilebildiğini öne sürdüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Hacı Yakışıklı konuşmasında “100-150 yıl önce havalimanı olsaydı” ifadesiyle bir varsayım kuruyor.

Hacı Yakışıklı’nın konuşmasının bir bölümü kesilmiş. Yakışıklı, canlı yayında yanlış anlaşılmayı düzeltiyor.

Hacı Yakışıklı da canlı yayından sonra görüntülerin kesildiğini söyledi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı’nın, 150 yıl önce uçakla İstanbul'dan bazı şehirlere sefer düzenlendiğini söylediği öne sürüldü. İfadeler, birçok haber sitesinde de yer aldı.

haci yakisikli iddia gorseli

İstanbul’da ilk askeri havalimanı 1912 yılında açıldı. Sivil havalimanıysa, 1 Ağustos 1953’de yani bundan 69 yıl önce Yeşilköy Havalimanı adıyla ile hizmete girdi. Peki Hacı Yakışıklı gerçekten 150 yıl önce uçakla İstanbul'dan bazı şehirlere uçakla gidilebildiğini savundu mu?

Hacı Yakışıklı’nın konuşmasının bir bölümü kesilmiş

TV100'de Gürkan Hacır'ın moderatörlüğünü yaptığı Taksim Meydanı isimli programda 19 Nisan 2022’de sığınmacı gündemi tartışılırken konuklardan biri de Hacı Yakışıklı idi. YouTube’da canlı yayınlanan programın 1:20:50 saniyesinden itibaren Yakışıklı’nın ilgili konuşması başlıyor:

"Mesele mültecilerin, göçmenlerin, geçici sığınmacıların Türkiye’ye gelmesi değil, Türkiye’nin buralara ilgi ve etki alanı olarak açılması. Yani Irak diye bir devlet, Suriye diye bir devlet yoktu ki 100 yıl önce; Şam vardı, Halep vardı, Musul vardı, Kerkük vardı. Ve bu beldelerin tamamı Türkiye Devletinine bağlı beldelerdi. 100-150 sene önce İstanbul Havalimanı'ndan iç hatlar terminalinden uçağa bindiğiniz zaman Mekke'ye, Sırbistan'a Varna'ya gidiliyordu."

Bunun üzerine Gürkan Hacır, “100-150 sene” ifadesini şaşırarak yineliyori ve konuklardan Murat Sarı “Havayoluyla mı?” sorunu soruyor.

Karışıklığı gidermek için Hacı Yakışıklı şöyle devam ediyor:

Havayolu derken, eğer bugün havalimanı olsaydı diyorum. 100-150 yıl önce İstanbul Havalimanı olsaydı, biz Mekke, Medine, Şam, Kudüs, Varna, Kırım, Belgrad, Sırbistan, bu toprakların tamamına iç hatlardan Türkiye’nin toprağı olarak gidiyorduk. Bu yüzden Türkiye bu tarihi geçmişini - 400 sene Sırbistan’ı yönettiyseniz - siz bu tarihi geçmişinizi bugün - tekrar o toprakları alalım demiyorum ama bu toprakların da ilgi ve etki alanımız olduğunu, bu topraklarda bizim de adamlarımız olduğunu, bu topraklarda da Türkiye’yi seven insanlar olduğunu düşünerek ilgi ve etki alanımızı buraya genişletelim. Yani Türkiye’yi mülteci ve göçmenlerin sığınacağı bir ülke algısından çıkarıp, Türkiye’nin buralara yayılacağı bir ülke algısına döndürmeyi daha doğru buluyorum.”

Yani Hacı Yakışıklı konuşmasının ikinci bölümünde niyetini açıklığa kavuşturuyor.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde kullanılan video, Hacı Yakışıklı’nın ifadesinin tamamını değil, 30 saniyelik kesiti içeriyor. Oysa Yakışıklı’nın konuşmasının iki dakikalık tamamı izlendiğinde, “100-150 yıl önceki sınırlara sahip olunsaydı, iç hatlardan Mekke, Medine, Belgrad gibi bölgelere gidilebilirdi” demek istediği anlaşılıyor. 

Paylaşımlarda Hacı Yakışıklı’nın konuşmasının tamamının kullanılmaması, sözlerin bağlamdan kopmasına neden olmuşa benziyor. Nitekim Hacı Yakışıklı da yayın sonrası görüntülerin kesildiğini söyledi.

2019’da Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında benzer bir şekilde “1819’da İstanbul’da havalimanı olsaydı hangi şehirlere seyahat etmek için ‘dış hatlar’ terminalini kullanmak gerekirdi?” sorusu sorulmuştu. Sorunun amacı, Osmanlı’nın o dönemki sınırlarını göstermekti.