Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken 'Good Luck' yazdığı iddiası

Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken 'Good Luck' yazdığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

2008 yılında Gürcistan’a giden Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, “Tabelada ‘İyi Şanslar’ yazıyordu, buna anlam veremedim. Ne maksatla düşünülerek yazıldığını anlayamadım” diyerek konuyu gündeme getirmişti.

Ancak tabeladaki yazı Tiflis'teki Türk elçiliğinin girişimleri ile 2021 yılında “Happy Journey” ifadesiyle değiştirildi.

Tabelanın değiştiğini Google Haritalar üzerinden de doğrulayabiliyoruz.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Teyit'e bildirim olarak gelen bir iddiada, Gürcistan’dan Türkiye’ye girerken, Sarp Sınır Kapısı yakınlarındaki bir tabelada “Good Luck” (iyi şanslar) yazdığı belirtildi. İddia önceki yıllarda da sosyal medyada gündeme gelmişti.

gurcistan good luck paylasim

Tabeladaki yazı 2021 yılında değişti

Paylaşılan tabela görseli güncel değil. Sosyal medyada zaman zaman gündeme gelen iddia ile ilgili, Tiflis'teki Türk Büyükelçiliği Teyit'e Twitter hesabından ulaştı. Büyükelçilik, girişimleri sonucu 2021 yılının Mayıs ayı itibariyle tabeladaki 'Good Luck' ifadesinin 'Happy Journey' (İyi yolculuklar) ifadesiyle değiştirildiğini söyledi.

15 Ağustos 2022 itibariyle elçiliğin paylaştığı güncel tabela görseli şöyle:  

gurcistan sinir kapisi guncel

Yeni yol tabelasında 'Happy Journey' yazdığı Google sokak görüntülerinden de teyit edilebiliyor.

gurcistan happy journey google maps min

İddia 2008'de gündeme gelmişti

2008 yılında Gürcistan’a giden Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, “Tabelada ‘İyi Şanslar’ yazıyordu, buna anlam veremedim. Ne maksatla düşünülerek yazıldığını anlayamadım” diyerek konuyu gündeme getirmişti.

İnternette, Gürcistan’dan Sarp Sınır Kapısı’na doğru yaklaşırken 'İyi Şanslar' yazan eski tabelanın görüldüğü videoları ve Instagram paylaşımlarını bulmak mümkün. Tabelayı, Gürcistan’dan Türkiye’ye seyahat eden bir kişinin 2013'te YouTube’a yüklediği videonun 90. saniyesinde de görebiliyoruz. Yine bir kullanıcının Mart 2017’de Instagram’a yüklediği görselde de tabelayı görmek mümkün.


Eski 'Good Luck' yazısının hemen üstünde yer alan Gürcüce yazı ise 'yolun açık olsun' anlamına geliyor. Ancak, bu durum sadece Gürcistan’dan Türkiye’ye geçerken görülmüyor. Basit bir Google aramasıyla benzer tabelanın Azerbaycan sınır kapısında da yer aldığını görebilmek mümkün. Farklı ülkelerden Gürcistan’a gelen pek çok kişi de bu tabelayı görmüş ve fotoğraflamış. Gürcistan’dan Rusya’ya giderken ise aynı Gürcüce 'yolun açık olsun' yazısının altında 'Good Luck' yerine 'Happy Journey' yazdığı görülüyor.

Güncelleme: 15/08/2022

Mayıs 2021 itibariyle yol tabelasının değiştirildiği bilgisi eklendi.

Güncelleme: 19/11/2022

Eski tabelanın kaldırılması üzerine 'doğru' olan analizin sonucu 'yanlış' olarak değiştirildi.