Görüntüyü kedisini gözlemlemek isteyen çiftin kaydettiği iddiası

Görüntüyü kedisini gözlemlemek isteyen çiftin kaydettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video Paranormal Activity isimli filmin parodisi.

Sahne adı OwlKitty olan kedi benzer videolara montajlanıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videoya göre, kedisini gözlemlemek isteyen bir çift yatak odasına kamera kurdu. Görüntülerde gece boyu hareket eden kedi kapıya çıkıp, komidindeki su dolu bardağı yere atıyor. 31 Mayıs 2021’de bir kullanıcı tarafından Twitter’a yüklenen video, şimdiye kadar neredeyse 10 milyon kez görüntülendi.

kedi paranormal

Video OwlKitty isimli ünlü bir kediye ait

İddiaya konu olan video gerçek bir olayı değil, bir kurguyu gösteriyor. YouTube’da 1 milyondan fazla abonesi olan OwlKitty isimli kedi, benzer birçok film ya da sahneye montajlanmış. Paylaşılan videonun uzun ve orijinal haline YouTube sayfasından ulaşılabililiyor

31 Ekim 2019’daki Cadılar Bayramı (Halloween) için özel olarak çekilen videonun açıklamasında OwlKitty’nin Paranormal Activity isimli filmin parodi versiyonunda oynadığı açıkça belirtilmiş.

Gerçekte Lizzy ismine sahip olan kedinin sahne ismi ise OwlKitty. ABD’nin Oregon kentinde yaşayan iki yaşındaki kedi şimdiye kadar Star Wars, Harry Potter, Jurassic Park, How to Train Your Dragon, The Shining, Titanic gibi bilinen klasiklerde boy göstermiş.

OwlKitty’nin YouTube hesabında yer alan diğer videolarda yeşil ekran kullanılarak hazırlanan çalışmaların kamera arkası görüntüleri de yer alıyor