Görüntünün Yeşil Sol Parti’nin Amasya’daki seçim standına yapılan saldırıyı gösterdiği iddiası

Görüntünün Yeşil Sol Parti’nin Amasya’daki seçim standına yapılan saldırıyı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, 2018 Genel Seçimleri öncesi HDP ve Yeşil Sol Parti’nin İzmir’de açtığı standa yapılan saldırıyı gösteriyor.

5 Mayıs 2023 tarihinde Yeşil Sol Parti’nin Amasya Gümüşhacıköy’de açtığı seçim standına yönelik saldırı yapıldığı haberlerine ulaşılıyor.

Yeşil Sol Parti Amasya milletvekili adayı Veli Bölük, olaylarla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamış.

Bazı haber sitelerinde yayınlanan görüntünün Amasya’da Yeşiller Sol Parti’nin standına yapılan saldırıyı gösterdiği iddia edildi

Yapılan haberin içeriğinde Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde seçim çalışmalarını yürüten YSP üyelerinin “bozkurt” işareti yapan bir grubun saldırısına uğradığı ve standa gelen kişilerin afişleri yırtmak istediği bilgisine yer verildi

yesil sol parti saldiri amasya iddiasi oda tvpng

Görüntü 2018 yılına ait

Tersine görsel aramayla araştırıldığında, görselin 2018 yılına ait olduğunu gösteren haber içeriklerine ulaşıyoruz

Bu haber metinleri incelendiğinde, görüntünün 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimler öncesinde İzmir Bayraklı Sevgi Yolu’nda seçim standı açan Yeşil Sol Parti’ye yapılan saldırıyı gösterdiğini öğreniyoruz. Yeşil Sol Parti’nin dönemin İzmir Eş Sözcüsü Atilla Kılıç, saldırıyla ilgili şu cümleleri aktarmış:

“Dün akşam standımızı açtığımız sırada 18- 20 yaş arasında iki genç tahrik etmek amacıyla geldi. 'Burası PKK’nin yeri değil, stand açamazsınız, burayı başınıza yıkarız' dedi. Biz önce bir olay çıkmasın diye onları uzaklaştırmaya çalıştık. Ancak bu kez de bir kadın gelerek ağır küfürler etti. Esnafı kışkırtmaya çalıştılar. Esnafın bir kısmı alkışlarla onlara destek verdi. Biz aldırmayıp işimize devam edince bir anda standı dağıtmaya başlayıp, her şeyi kırdılar. Gençlerden birisi 70 yaşındaki arkadaşımıza yumruk attı.”

ysp izmir 2018 saldiri

Yani görüntü Yeşil Sol Parti’nin Amasya’da açtığı seçim standına yapılan saldırıyı göstermiyor. 2018 yılına ait olan görsel, Yeşil Sol Parti’nin Sevgi Yolu’nda açtığı seçim standına yapılan saldırı sırasında çekilmiş. 

TweetDeck üzerinden anahtar kelimelerle arama yapıldığında, o dönemde Yeşil Sol Parti ve HDP’nin konuya ilişkin paylaşımlarına ulaşabiliyoruz.

ysp izmir tweethdp izmir aciklama saldiripng

“Yeşil Sol Parti” ve “Amasya” anahtar kelimeleriyle arama yapıldığında ise 5 Mayıs tarihinde Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde Yeşil Sol Parti’nin seçim standına yapılan saldırıyla ilişkili detaylara erişebiliyoruz.

Yerel basına yansıyan haberlere göre seçim çalışmalarını yürüten Yeşil Sol Parti üyeleri "bozkurt" işareti yapan bir grubun saldırısına uğradığı belirtiliyor. 

Yeşil Sol Parti listesinden seçime giren Emek Partisi milletvekili adayı Veli Bölük, konuyla ilgili PİRHA’ya yaptığı açıklamada şu sözleri aktarmış:

“Bugün afişlerimizi yırttılar. Afişlerimizi yırtmalarına rağmen uyardık, uyarılarımıza rağmen üzerimize yürüdüler. Tabii biz sakin bir vaziyette sakin bir dille onlara dedik ki gidin yerinize. Polis geldi, polisin uyarılarına rağmen polise de hakaret ettiler.Biz bunların hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağız ve hakkımızı arıyoruz. Gerek Dörtyol'daki kamera kayıtlarını incelesinler gerek bizim telefonla çekmiş olduğumuz kayıtları incelesinler kimin ne yaptığı çok açık ve net.”