Görüntülerin Togg fabrikasının önündeki otomobilleri gösterdiği iddiası

Görüntülerin Togg fabrikasının önündeki otomobilleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler, Togg Gemlik fabrikasının mekanik tesisat işlerini üstlenen Mekatronik İnşaat’ın proje çizimini gösteriyor.

Aynı çizim 2020 ve 2021 yıllarında fabrikanın yapımına dair gelişmeleri aktaran haberlerde kullanılmış.

Sosyal medyada Türkiye’nin yerli otomobili Togg’un araçlarının fabrika önüne dizildiğine dair bir görüntü paylaşıldı. Güncel gibi paylaşılan görüntüde beyaz, kırmızı ve siyah arabaların genişçe bir alanda yan yana dizildiği görülüyor. 

iddia min 1

Görüntüler proje çiziminden

Google üzerinden tersine görsel arama yaptığımızda karşımıza 2020 yılında yayınlanan haberler çıkıyor. Haberlerde Togg üretmek için Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacak olan fabrika temelinin atıldığı bilgisi veriliyor. 

Twitter’da paylaşılan görselin haberlerde yer alan görselin bir kısmı olduğu anlaşılıyor. 

oto gundem min 1

Haberlerde yer alan görsel.

Togg’a dair Google araması yaptığımızda da Togg gemlik fabrikasının yapım sürecine dair paylaşılan başka haberlerde de iddiaya konu olan görselin kullanıldığını görmek mümkün. 

Buradan hareketle Google’da Togg Gemlik fabrika tesisleri kelimeleriyle aramaya devam ettiğimizde, Mekatronik İnşaat'ın internet sitesine ulaşıyoruz. Togg Gemlik fabrikası, Mekatronik İnşaat’ın devam eden projeleri arasında. Aynı sayfada projeye dair çizimler de yer alıyor. Bu çizimler sosyal medyada paylaşılan görselle uyuşuyor. 

togg gemlik proje cizim internet sitesi

Mekatronik İnşaat’ın internet sitesinde yer alan görsel.

Mekatronik İnşaat’ın internet sitesinden geniş açıyla paylaşılan bir görselin açısının sosyal medya paylaşımlarında daraltıldığı anlaşılıyor. Her iki görüntüde de araçların hizasında yer alan binanın önünde duran beyaz kamyon, binanın çatısı ve yandan görülen beyaz bina birbiriyle uyuşuyor.