Sarılan iki kardeşin görüntüsünün Mescid-i Aksa’dan olduğu iddiası

Sarılan iki kardeşin görüntüsünün Mescid-i Aksa’dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Ağustos 2016’dan ve Suriye’den.

Olayın yaşandığı günden birçok habere ulaşmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırıları devam ediyor. Paylaşılan bir fotoğrafın da Mescid-i Aksa’dan olduğu ve İsrail’in saldırıları sonrası kavuşan iki kardeşi gösterdiği iddia edildi. 

el aksa kardesler goruntu iddia

Paylaşılan fotoğrafları tersine görsel arama yöntemiyle TinEye üzerinden arattığımız zaman 25 Ağustos 2016 tarihli bir haber karşımıza çıkıyor. Haberde fotoğraflar görünse de site ücretli bir modele sahip olduğu için ayrıntılar görülemiyor, ancak görüntülerin Halep’ten olması ve tarihi arama için yeni bir ipucu sunuyor.

Anahtar kelimelerle yapılan aramada ise Ağustos 2016’dan birçok görüntüye ulaşılabiliyor. Görüntünün sol üst köşesinde yer alan AMC ise Aleppo Media Center, kaynağın YouTube sayfasından da orijinal paylaşıma erişilebiliyor.

The Washington Post’ta yer alan bir haberde de videonun 25 Ağustos tarihindeki bombalı saldırıda kardeşlerini kaybeden çocuklara ait olduğu ve akıbetlerinin bilinmediği belirtiliyor. Zira 27 Ağustos’ta katıldıkları cenaze töreninde de patlama olduğu bilgisi paylaşılmış

Halep’te 25 Ağustos’taki varil bombalı saldırıda 15 kişi yaşamını yitirmişti.

Haber Türkiye’de de aynı tarihlerde gündeme gelmiş

halepte sarilan cocuklar yeni safak

İddia Malumatfuruş tarafından da incelenmişti.

Ne olmuştu?

10 Mayıs Kudüs günü öncesi namaz kılmak için Mescid-i Aksa’ya giden Filistinliler, bazı İsrailli grupların Harem-üş Şerif’e girmemesi için üç günlük nöbete başlamıştı. Ardından İsrail polisi müdahale etmiş ve sonrasında yüzlerce kişi yaralanmıştı. Devamında ise olaylar Gazze Şeridi’ne taşındı ve birçok hava saldırısının yaşandığı süreç başladı.