Görüntülerin güncel ÖSO gösterilerini gösterdiği iddiası

Görüntülerin güncel ÖSO gösterilerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler eski tarihli.

Boğaziçi protestolarıyla ÖSO taraftarlarının eylemlerinin arasında iki ay var.

Polisin ÖSO taraftarlarının eylemlerine de müdahale ettiği belirtiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

2 Şubat 2021’de paylaşılan bir tweette yer alan videonun, ÖSO taraftarlarının İstanbul’da protesto gösterisi yapabildiğini gösterdiği iddia edildi.

Tweetteki ifadeler, bu eylemlerin son günlerdeki Boğaziçi protestolarıyla yakın zamanda gerçekleştiğini ima ediyor ve polisin müdahale etmemesini eleştiriyor.

oso taraftarlari twitter original post

Görüntüler Ekim 2020’den

Tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, videonun 25 Ekim 2020’de İstanbul Aksaray’da toplanan ÖSO taraftarlarının eylemlerine ait olduğu anlaşılıyor. 

oso taraftarlari yenidemokrasi eski tarih

Videonun ilk kaynağı ise gazeteci Onur Emre Yağan. Yağan'ın sosyal medya paylaşımlarında Aksaray meydanındaki yürüyüşten birçok fotoğrafa da ulaşmak mümkün. Teyit videoyu ilk paylaşan Yağan'a da ulaştı, tarih ve konumu doğruladı.

Videonun metadataları da incelendiğinde 25 Ekim 2020 tarihinden olduğu anlaşılabiliyor.

metadata

ÖSO taraftarları Hz. Muhammed karikatürlerinin binalara yansıtıldığı Fransa’yı protesto etmek için toplanmıştı. Protestocular otel ve restoranlarda asılı Fransa bayraklarını indirmişti. 

DHA’ya göre alandaki kalabalığı kontrol altına almak için polis ekipleri gönderilmiş, polis müdahale ederek geç de olsa kalabalığı dağıtmış

Boğaziçi Üniversitesi Protestoları ise 2 Ocak 2021’de Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından iki gün sonra, 4 Ocak 2021’de başladı. Yani iki olay arasında iki aydan uzun süre var.