⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Görüntülerin Gara'dan olduğu iddiası

Görüntülerin Gara'dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2017 yılında Tunceli'de çekilmiş, güncel değil.

Görüntüler 2017, 2018 ve 2019 yıllarında da farklı bağlamlarda kullanılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videonun Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe-Kartal 2 operasyonu sırasında Gara’da çekildiği ve güncel olduğu iddia edildi. Tweet kamuoyuna açıklanandan daha çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini dile getiriyordu. 

videogaredendegil 19 02 2021

Görüntüler 2017’den 

Videoyu tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, Mart 2017'den itibaren paylaşıldığını görüyoruz. 27 Mart 2017 tarihinde Hürriyet Gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde kullanılan görselle, iddia videodakiler uyumlu. Haber metninde Tunceli’de Kutuderesi Vadisi içinde düzenlenen operasyonda Jandarma Özel Harekat'ın 14 PKK üyesini öldürdüğü yazıyor. Yani görüntü güncel değil, eski tarihli.

26 ve 27 Mart 2017 tarihlerinde Tunceli Kutu deresinde yapılan operasyonla ilgili yayınlanan farklı haber ve videolara da ulaşmak mümkün.

Video geçtiğimiz yıllarda farklı mecralarca kullanılmış 

Aynı video 2018 yılında TSK’nın yürüttüğü Afrin operasyonu sırasında da güncel olduğu iddiasıyla paylaşılmış ve konu hakkında Yeni Şafak'ta bir haber yayınlanmış. Aynı video 2019 yılında da YouTube’da yeniden dolaşıma girmiş. 

10 Şubat tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyinde ve Türkiye sınırına yakın bir bölgede başlatılan Pençe-Kartal 2 operasyonunda, 13 rehinenin cansız bedenlerine ulaşılmıştı. İddia video, bu bağlamda yeniden yayınlanmıştı.