Görüntülerin Çerçioğlu'nun afişinin önündeki kesilen ağaçları gösterdiği iddiası

Görüntülerin Çerçioğlu'nun afişinin önündeki kesilen ağaçları gösterdiği iddiası

Karma Karma

Bulgular

İddia doğru, afişin asıldığı duvarın önünde bulunan ağaç kökünden kesilmese de dalları budanmış ve şeker kamışları kesilmiş.

Olay yerinden çekilen diğer fotoğraflar ve Google Sokak Görünümü yardımıyla elde edilen eski tarihli görseller iddiayı doğrular nitelikte.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve En son haber, Sabah, Yeni Akit, Doğru Haber, gibi internet siteleri tarafından da haberleştirilen bir videoda, Aydın’ın Nazilli ilçesinde Özlem Çerçioğlu’nun seçim afişinin önündeki bazı ağaçların kesildiği iddia edildi. Videoda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Büyükşehir Belediye başkanı Özlem Çerçioğlu’nun bulunduğu “Sözümüz Aydın” yazılı bir pankart ve ağaçların olduğu arsada bulunan bir vinç görülebiliyor.

Buna karşılık haberlerde Aydın Büyükşehir Belediyesi Hukuk Daire Başkanlığının ise söz konusu yerde ağaç kesimini yapılmadığı bilgisi de yer aldı.

aydın afis agac

Büyük Türkiye isimli sayfa tarafından 13 Şubat 2019’da Facebook’ta paylaşılan video yaklaşık 50 bin kişi tarafından görüntülendi.

Nazilli’de Özlem Çerçioğlu’nun seçim afişinin önünde bulunan ağacın kesildiği iddiası doğru. Afişin asıldığı duvarın önünde bulunan ağaç kökünden kesilmese de dalları budanmış ve şeker kamışları kesilmiş. Olay yerinden çekilen diğer fotoğraflar ve Google Sokak Görünümü yardımıyla elde edilen eski tarihli görseller iddiayı doğrular nitelikte.

Arsada bulunan ağacın dalları budanmış

Söz konusu olayın Nazilli’nin ana caddelerinden olan Ordu Caddesi Dallıca istikametinde bir binada gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Google Sokak Görünümü yardımıyla afişin asıldığı ve olayın yaşandığı arsanın 2015 tarihli görüntülerine ulaşılabiliyor.

Arsada bulunan ağaçların kesildiği iddia edilen videoda afişin önünde bulunan ve dalları kesilmiş ağaç fark edilebiliyor. Buna ek olarak ağacın hemen yanında kaldırımda tartışan insanlar ve bir elektrik direği de dikkati çekiyor.

aydın nazilli agac

Google Sokak Görünümü’nden alınan 2015 tarihli ekran görüntüsü incelendiğinde dalları kesilen ağacın elektrik direğinin hemen yanında bulunan ağaç olduğu anlaşılabiliyor. Buna ek olarak afişin asıldığı duvarın hemen önünde boyu yaklaşık ikinci kata ulaşan şeker kamışlarının da bulunduğu fark edilebiliyor.

Videonun tamamı izlendiğinde elektrik direğinin hemen yanındaki ağacın dallarının kesildiğini söylemek mümkün. Buna ek olarak duvarın önündeki şeker kamışları da kesilmiş.

aydın agac afis

Bölgedeki yerel gazetecilerin Ordu Caddesi üzerindeki arsadan çektikleri fotoğraflarda ağacın dalları ve şeker kamışlarının kesildiği anlaşılıyor. Buna ek olarak kesilen dallar duvar dibinde de fark ediliyor.

nazilli afis ozlem

Arsa sahibi Nasır Erdemci ise Nazilli Havadis’e konu hakkında bazı açıklamalarda bulunmuş. Buna göre Erdemci, afişin görünmesi için kesilen ağacı 15-20 senedir sulayıp, büyüttüğünü ve hakkını arayacağını ifade ediyor.

nazilli ordu cad

nazilli afis agac chp

Aydın Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi teyit.org'a yaptığı açıklamada belediye ekipleri tarafından bölgede herhangi bir ağaç budaması ya da kesimin gerçekleştirilmediğini belirtti.

İDDİA: Fotoğraf Nazili’de dalları kesilen ağacın önceki halini gösteriyor.

Sabah, Takvim ve Yeni Asır tarafından konu hakkında yapılan haberlerde, Nazilli’de kesilen ağacın fotoğrafının yanına arkasında afiş bulunan başka bir ağaç görseli daha eklendi.

agac ozlem cercioglu

Ancak, sağda yer alan fotoğrafın Nazilli’de kesilen ağacın önceki halini gösterdiği iddiası doğru değil. Sağdaki fotoğraf Nazilli’de değil Aydın’ın bir diğer ilçesi Kuyucak’ta çekilmiş. Posterin önünde bulunan ağaç ise hala yerinde.

Haberlerde herhangi bir açıklama bulunmadan paylaşılan bu görselin, kesilen ağacın öncesine ait olduğu izlenimini yarattığını söylemek yanlış olmaz. “Doğru” görüntü veya bilgilerden hareketle kullanıcıları yanlış yönlendiren ya da eksik veya yanlış çıkarımlar yapılan durumları “Misleading” (Yanıltıcı) içerik olarak tanımlamak mümkün. Misleading, Oxford sözlükte “yanlış izlenim veya fikir verme” anlamına geliyor. Bir diğer sözlük Merriam Webster’da ise kelime “yanlış yönlendirme veya kasıtlı olarak olarak aldatma” olarak tanımlanmış.

Bazı haber sitelerinde kullanılan ve başka bir ağacın olduğu fotoğrafın altında Vatan Partisi tabelasının olduğu fark edilebiliyor. Ses Gazetesi tarafından 27 Ekim 2018’de yapılan haberde ise Vatan Partisi Kuyucak İlçe Başkanlığının yeni bir binaya taşındığı belirtiliyor. Haberde açılışa katılanların Vatan Partisi tabelasının önünde fotoğraf çektirdiği de anlaşılıyor.

kuyucak afis vatan partisi

Ancak Aydın’ın Kuyucak ilçe merkezi Google Sokak Görünümü’nde yer almıyor. Bu yüzden İnönü Caddesi üzerinde bulunan ve Çerçioğlu’nun başka bir posterinin asılı olduğu konumdan sokak görünümü elde edilemiyor.

ozlem cercioglu

teyit.org yerel kaynaklara ulaşarak söz konusu ağaç ve posterin bulunduğu binanın fotoğrafını elde etti. Kuyucak’taki binanın 15 Şubat 2019’da çekilen fotoğrafları incelendiğinde posterin önünde bulunan ağacın yerinde olduğu fark edilebiliyor. Buna ek olarak teyit.org’un iletişime geçtiği kaynak, binanın hemen önünde bir park olduğunu ve herhangi bir şekilde ağaçların kesilmesinin söz konusu olmadığını ifade etti.

kuyucak aydin 576x1024sozumuz aydın 576x1024

Sonuç olarak olarak Aydın Nazilli’de Özlem Çerçioğlu’nun afişinin önündeki ağacın dallarının ve şeker kamışlarının kesildiği iddiası doğru. Google Sokak Görünümü’nden alınan görüntüler, yerel kaynaklara tarafından çekilen fotoğraflar ve arsa sahibinin açıklamaları videoyu doğruluyor. Buna ek olarak bazı internet siteleri tarafından kullanılan, başka bir afiş ve ağacın bulunduğu fotoğraf ise Nazilli’den değil. Kuyucak’taki bir binanın üzerinde bulunan afişin önündeki ağaç hala yerinde.

Güncelleme: 21/02/2019

Aydın Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesinin konu hakkındaki açıklaması eklendi.