Görüntülerin Brezilya'daki aşı karşıtı eylemleri gösterdiği iddiası

Görüntülerin Brezilya'daki aşı karşıtı eylemleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Brezilya’daki Bağımsızlık Günü kutlamalarından.

Eylemlerin aşıyla doğrudan bir ilgisi yok.

Bolsonaro taraftarlarında aşılama oranı yüksek.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Çeşitli kullanıcılar tarafından Twitter’da 7 Eylül 2021’de paylaşılan fotoğraf ve videoların Brezilya’daki aşı karşıtı eylemlerle alakalı olduğu iddia edildi.

Her şey küresel güçlere karşı vatanımızı ve çocuklarımızı korumak için” benzeri ifadeler barındıran paylaşımlarda, aşı karşıtı çevrelerce desteklenen ve 11 Eylül 2021’de İstanbul Maltepe’de yapılması planlanan Büyük Uyanış mitinginin etiketi de yer aldı. 

Görüntülerin aşı karıştı eylemlerle bir alakası yok

Aşı karşıtı gösterilerle ilişkilendirilen fotoğraf ve videolar 7 Eylül 2021’de Brezilya’nın Bağımsızlık Günü kapsamında yapılan eylemleri gösteriyor. Eylül 1822’de Brezilya Portekiz’den ayrılarak bağımsızlığını ilan etti. Her yıl düzenli olarak yapılan kutlamalarda bu yıl olaylar da yaşandı. 

Kutlamalar kapsamında Devlet Başkanı Jair Bolsanaro yanlısı ve karşıtı birçok gösteri düzenlendi. Başkan Bolsonaro, başkent Brasilia, Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirlerinde destekçilerini selamlarken, farklı şehirlerde Bolsonaro karşıtı en az 160 eylem organize edildi.

Aynı gün kaydedilen görüntüler incelendiğinde, aşı karşıtı gösterilerden diye paylaşılan tüm fotoğraf ve videoların bu etkinliklerde çekildiği anlaşılıyor.

Görüntüler hakkındaki bulgular aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1) Bir sokaktaki kalabalığı gösteren görüntüler Brezilya’nın Sao Paulo kentinde kaydedilmiş. Bolsonaro destekçilerinin sokakları doldurduğu aynı alandan çekilmiş bir fotoğrafa, Getty Images’de rastlanabiliyor

brezilya asilar

bolsonaro eylem

2) Sahildeki kalabalık ise yine Bolsonaro destekçilerinin Rio De Janeiro’daki ünlü Copacabana plajında toplandığı ana ait. Getty Images’de yer alan bir fotoğrafta sahilin yukarıdan kaydedilen bir fotoğrafı mevcut. Bölgeden çekilen bir videoda da sahildeki kalabalık görülebiliyor.

asi karsiti brezilya

brezilya eylem

3) Bolsonaro konuşma yaptığı sırada kalabalığın yukarıdan kaydedilen görüntüsü de, aynı gün başkent Brasilia’da kaydedilmiş. 

brezilya bosonaro

brezilya eylem asi

Brasilia kent meydanında Bolsonaro destekçilerinin toplantığı etkinliğin video kayıtlarına buradan ulaşmak mümkün.

Bolsonaro, konuşmasında Federal Yüksek Mahkemeyi (STF) eleştirmiş.

Bolsonaro karşıtları kırmızı renklere bürünerek “Bolsonaro dışarı” gibi sözlerin bulunduğu pankartlar taşıdı

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro koronavirüs salgını ve aşılar hakkında yaptığı tartışmalı açıklamalarla sık sık gündeme geldi. 2020 yılında Covid-19'a yakalanan Bolsonaro aşı olmayı reddetti. Bolsonaro’nun salgın karşısındaki olumsuz tutumu ülkede birçok kez protesto edildi.

Ancak Bolsonaro'nun destekçilerinin çoğu aynı fikirde değil. Brezilya’da tüm yetişkinlerin yüzde 72’si en az bir doz aşı oldu. Bolsonaro destekçilerinin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde aşılama oranı da yüzde 80’lere yaklaşmış durumda. Yaklaşık 180 bin kişiyle yapılan akademik bir araştırmaya göre Brezilya’daki aşı tereddüdü yüzde 10,5 olarak belirlenmiş. Yani Bolsonaro’nun mitinglerine katılan herkesin aşı karşıtı olmadığını söyleyebiliriz.

Teyit'in bilgi almak için ulaştığı Brezilyalı teyit organizasyonu Agencia Lupa, 7 Eylül’deki gösterilerin aşı karşıtı olmadığını belirtti. Lupa'daki teyitçiler, başkan Bolsonaro’nun o gün yaptığı konuşmalarda pandemiden bahsetmediğini de doğruladı. 

Aşı karşıtı isimler Maltepe’de toplanacak

Covid-19 salgınını “Plandemi” (kasten planlanmış & gerçek gibi yansıtılan pandemi) olarak adlandıran bir grup, 11 Eylül 2021’de İstanbul Maltepe’de Büyük Uyanış mitingi yapmayı planlıyor. Mitinge “Aşı yapan hekimler yargılanacaklar” ifadeleri nedeniyle İstanbul Tabip Odası’nın hakkında soruşturma başlattığı Dr. Bilgehan Bilge gibi isimlerin katılması bekleniyor.

asi karsitlari