Görüntülerin bir bakanı döven Gine Cumhurbaşkanını gösterdiği iddiası

Görüntülerin bir bakanı döven Gine Cumhurbaşkanını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

2018 yılından beri dolaşan görüntüler, Gine’de değil Ekvator Ginesi'nde çekilmiş.

Görüntüler Ekvator Ginesi Ulusal Üniversitesi’nden Filiberto Monayong isimli profesör ile öğrenci arasındaki kavgayı yansıtıyor.

Üniversitenin görüntüleriyle iddiadakiler tutarlı.

Videodaki aracın plakası da Ekvator Ginesi'ne ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada viral haline gelen ve Teyit’e de ihbar olarak bildirilen bir videonun Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde'nin sorumluluk almadığı için bir bakanı dövdüğünü gösterdiği iddia edildi. İddia Sabah, Yeniçağ, Birgün, DHA gibi haber sitelerinde de paylaşıldı. DHA haberini sonrasında kaldırdı.

goruntulerin bir bakani doven gine cumhurbaskanini gosterdigi iddiasi 1


Görüntüler Ekvator Ginesi’ndeki bir üniversite kavgasından

Google'da ilgili kilit kelimelerle arama yaptığımızda, Arapça doğrulama platformu Misbar’ın içeriğine ulaşıyoruz. Analizden videonun 2018 yılından bu yana dolaştığı ve aslında Ekvator Ginesi’nde kaydedildiği bilgisini ediniyoruz.  

Buradaki bilgileri doğrulamak için, videonun adını çevirerek görüntüleri aratıyoruz. Ekvator Ginesi Ulusal Üniversitesi’nden (UNGE - Universidad Nacional de Guniea Ecuatorial) Filiberto Monayon isimli bir profesörün karıştığı kavgayla ilgili içeriklere eriştikten sonra, videodaki en belirgin ipucu olan heykeli Google haritalarda arıyoruz. 

Çıkan sonuçtan okulun bahçesindeki heykelin farklı açıdan çekilmiş fotoğrafını buluyoruz. Aynı zamanda üniversitenin resmi sayfasındaki görsellerde de aynı heykelin olduğu kısmın farklı açıdan çekilmiş fotoğrafları mevcut.

gine basbakaninin bir bakani dovugunu gosterdigi iddia edilen video karsilastirma

Ekvator Ginesi’nin dijital gazetesi olan Diario Rombe’da yayınlanmış bir makalede de, öğrenciler ile Bilgi Bölümü Başkanı Filiberto Monayong’un açıklamalarına yer verilmiş. Buradan üniversitede Filiberto Monayong adında profesör olduğunu da doğrulamış oluyoruz.

Plaka Ekvator Ginesi'nden

Videoda diğer ipucu niteliğinde olan nesne ise araba plakası. Videodaki plaka beyaz ve iki harf + üç rakam + bir harf formülüne sahip. 

videodaki plakanin zoomlanmis versiyonu goruntulerin bir bakani doven gine cumhurbaskanini gosterdigi iddiasi

Gine’deki yerel hükümet araçlarının plakası iki harf + dört rakam + üç harften oluşuyor. Ekvator Ginesi’ndeki plakalar ise iddia konusu videodaki gibi iki harf + üç rakam + bir harf.  

plaklarin kiyaslamasi kolaj goruntulerin bir bakani doven gine cumhurbaskanini gosterdigi iddiasi

AFP de eski bir UNGE öğrencisi olan Mariano Nguema'ya ulaşarak olayın 2016 Mart ayında yaşandığını öğrenmiş; buna göre olayın sebebi tez dönemindeki bir öğrencinin Monayong ile yaşadığı sorunmuş. Les Observateurs’un analizinde de UNGE'nin resmi açıklamasına yer verilmiş. 

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin çalışma bakanına şiddet uyguladığı ile ilgili basında herhangi bir haber de yer almıyor. Cheick Oumar Diallo, 19 Haziran 2020 tarihli cumhurbaşkanlığı kararıyla Gine Sosyal Hukuk ve Çalışma Bakanı görevine atanmış.

Ekvator Ginesi de, Gine de Afrika'nın Atlantik kıyılarında yer alıyor ve her iki ülke de başkanlık sistemiyle idare ediliyor. Gine Cumhuriyeti bağımsızlığını 2 Ekim 1958'de Fransa’dan kazandı. Ekvator Ginesi ise 12 Ekim 1968'e kadar İspanya kolonisi idi.