Görüntüdekinin NASA’nın çektiği en net Venüs fotoğrafı olduğu iddiası

Görüntüdekinin NASA’nın çektiği en net Venüs fotoğrafı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) 2015 yılında Venüs’ün yörüngesine Akatsuki uzay aracını fırlatmıştı. Fotoğrafın orijinalini bu uzay aracı çekmiş.

Grafik tasarımcı ve fotoğrafçı Damia Bouic ise görsel üzerinde oynamalar yapmış.

Uzay aracının çektiği fotoğrafla ilgili NASA’da ve JAXA’da Venüs’ün en net fotoğrafı olduğuyla ilgili bir bilgi yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görüntünün NASA’nın şimdiye dek çektiği en net Venüs fotoğrafı olduğu iddia edildi. 

nasa en net venus iddiasi

Akatsuki uzay aracının çektiği fotoğrafı Damia Bouic düzenlemiş

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, görüntü 30 Ocak 2018’de NASA’nın sitesinde “Akatsuki'den Kızılötesinde Gece Venüs” başlığıyla paylaşılmış. Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) 2015 yılında Venüs’ün yörüngesine Akatsuki uzay aracını fırlatmıştı. Fotoğrafı da Akatsuki uzay aracı çekmiş. Grafik tasarımcı ve fotoğrafçı Damia Bouic ise görsel üzerinde oynamalar yapmış. Uzay aracının çektiği fotoğrafla ilgili NASA’da ve JAXA’da Venüs’ün en net fotoğrafı olduğuyla ilgili bir bilgi yok. 

Bouic, yazdığı bir yazıda Akatsuki aracının çektiği fotoğrafların bulunduğu arşiv görüntülerini tarayarak işlemeye karar verdiğinden bahsetmiş. Akatsuki uzay aracı Venüs’e ait görüntüyü IR2 kamerasıyla çekmiş, JAXA’nın arşivinden fotoğrafın işlenmemiş haline ulaşılabiliyor

akatsuki aracinin cektigi venus fotosu
Akatsuki uzay aracının çektiği görüntünün orijinali 

NASA’nın fotoğraf arşivinde Venüs’ün 1996 yılından bu yana çekilen görüntülerini görmek mümkün. 1974 yılında Mariner 10 uzay aracının çektiği görüntüler aracın Venüs'e en yakın olduğu zamanlarda çekilmiş. Mariner 10’dan gelen görüntüleri jet itki mühendisi (JPL) Kevin M. Gill işleyerek netleştirmiş. 

venus netlestirilmis gorsel

Mariner 10 uzay aracının çektiği görüntü (solda), JPL mühendisi Kevin M.Gill’in işlediği görüntü (sağda)

Venüs hakkında

Adını Roma mitolojisinde aşkın ve güzelliğin koruyucusu tanrıçadan alan Venüs, dünyanın en yakın komşusu olan gezegen. Güneş ve aydan sonra gökyüzündeki en parlak nesne, hatta bazen sabah veya akşam saatlerinde gökyüzünde parlak bir yıldız gibi görülebiliyor.

Venüs’e yapılan uzay görevleri yüzeyinin kraterler, volkanlar, dağlar ve büyük lav ovalarıyla kaplı olduğunu göstermiş. Atmosferi çoğunlukla karbondioksit ve sülfürik asitle kaplı. Bu yüzden olası yaşam için hiç uygun değil. Ayrıca Venüs, diğer gezegenlerin aksi yönde dönüyor.