Görselin yüzlerini saklayan Nazi hakim ve savcılarını gösterdiği iddiası

Görselin yüzlerini saklayan Nazi hakim ve savcılarını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görseldeki kişiler Treblinka davasında sanık olarak yer alan eski SS askerleri.

Savaş sırasında Treblinka kampında işledikleri savaş suçları için çıktıkları davada çekilen fotoğraf sırasında yüzlerini kapatmışlar.

Fotoğraftaki isimlerin hiçbirinin yargı çalışanı olarak geçmişi bulunmuyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselin yüzlerini kapatan Nazi Almanyası hakim ve savcılarını gösterdiği iddia edildi.

nazi yargiclari iddiasi

Görseldeki kişiler eski SS askerleri

Görseli tersine görsel arama yoluyla arattığımızda asıl kaynağına ulaşmak mümkün. Getty Images’in sitesinden ulaşılabilen fotoğraf, 12 Ekim 1964 tarihinde Düsseldorf’ta çekilmiş. Bride Lane Library/Popperfoto kaynağıyla sitede yer alan fotoğrafın açıklamasında şunlar yazıyor:

“Nazi savaş suçlarından yargılanan ‘Treblinka Davası'ndaki’ 10 sanık, 12 Ekim 1964'te Düsseldorf'ta yasal işlemlerin başlamasını beklerken fotoğrafçılardan ve kameramanlardan yüzlerini saklıyor. Bunların arasında eski SS mensupları Kurt Franz, Otto Stadie, Heinrich Matthes, Willy Mentz, August Miete, Franz Suchomel ve Gustav Munzberger var.”

Yani görseldeki kişiler eski SS, yani Hitler’in kişisel muhafızlığını yapmak için kurulan ve daha sonra toplama kamplarının da yönetiminden sorumlu iki gruba ayrılan Schutzstaffel birliği askerleri. Hakim ya da savcı değiller.

İsimlerin birliğe katılmadan önceki meşguliyetlerini öğrenmek de mümkün. Bu bilgiler sayesinde hiçbirinin yargıda görev almadığını görebiliyoruz. Örneğin Kurt Franz bir kasap, Otto Stadie bir hemşire, Heinrich Matthes bir terzi, hemşire ve eğitimci, Willy Mentz bir sütçü, August Miete tarım odası mensubu, Franz Suchomel bir terzi, Gustav Munzberger ise bir marangozdu.

Bu isimler SS görevlisi olduktan sonra II. Dünya Savaşı sırasında Treblinka kampında görev almışlardı, dava ismini de buradan alıyordu. Bu kampta işledikleri savaş suçları sonucu 300 ila 500 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Suçları için yargılandıkları Treblinka davası 1964 yılında başlamış ve bir sonraki yıl sonlanmıştı. Görselde ismi geçenlerin hepsi de çeşitli cezalara çarptırıldı.

Kurt Franz, Willy Mentz, Heinrich Matthes, August Miete ömür boyu hapis cezası alırken, Franz Suchomel altı, Otto Stadie yedi, Gustav Munzberger ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

SS üyelerinden yargıda görev almış olanlar da yok değildi. Onlar da 1947 yılında “Yargıçların Davası” isimli davalarda yargılandı. ABD’de gerçekleşen duruşmalar sonucu bazı sanıklar cezaya çarptırıldı. Bunlardan en meşhuru Josef Altstötter idi

İddia, Malumatfuruş tarafından da incelenmişti.