Görselin yumurta çiçeği adlı bitkiyi gösterdiği iddiası

Görselin yumurta çiçeği adlı bitkiyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel gerçek değil ve dijital sanatçı Sofia Avaltroni tarafından hazırlanmış.

Avaltroni’nin hazırladığı başka görsellerde patates kızartmasından bir ayçiçeği ya da çöp şişten bir sazlık görülebiliyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımdaki görselin yumurta çiçeğini gösterdiği iddia edildi. Görselde yeşil yapraklar ve yaprakların dallarında soyulmuş bir yumurtanın yarısı gibi gözüken çiçekler olduğu görülüyor. 

yumurta cicegi iddiasi

Görsel, dijital yapımcı Sofia Avaltroni tarafından yapılmış 

Fotoğrafla ilgili tersine arama yapıldığında tıpkı iddiada olduğu gibi benzer başka görsellere ulaşılıyor. Bu görsellerde patates kızartmasından yaprakları olan bir ayçiçeği, çöp şişe benzeyen sazlıklar ve salamdan yapılmış güller olduğu görülüyor. 

benzer gorseller yumurta cicegi

Bu görsellerle ilgili bir arama yapıldığında görsellerin dijital yapımcı Sofia Avaltroni tarafından hazırlandığı anlaşılıyor. Fotoğraflar Rusça bloglarda ve sitelerde de, “diyetin ikinci gününde sokağa çıktığımda gördüğüm” esprileriyle paylaşılmış. 

Avaltroni’nin sosyal medya hesabından da bu eserleri 18 Mayıs 2021 tarihinde paylaştığını görmek mümkün. Benzer şekilde hazırladığı görseller arasında kaktüsten tarak, sukulent çiçeğinden saç kurutma makinesi gibi yaratıcı içerikler var. 

tarak sac kurutma yumurta cicegi benzer gorseller

Patlıcan "eggplant" olarak adlandırılıyor ve ilk hali yumurtaya benziyor 

Görseldeki gibi bir yumurta çiçeği yok, ancak yavru bir patlıcan yumurtaya epey benziyor. Patlıcanın İngilizcede "eggplant" diye adlandırılmasının nedeni de bu. 1700'lerde patlıcanın Avrupa’daki ilk hali daha küçük, sarı veya beyaz olduğu için kaz ya da tavuk yumurtasına benzetiliyordu. “Eggplant” adı böyle ortaya çıktı

eggplant yumurta benzeri hali