Görselin Yozgat'ta intihar eden Halil Kalben ve mektubunu gösterdiği iddiası

Görselin Yozgat'ta intihar eden Halil Kalben ve mektubunu gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Halil Kalben’i gösterdiği iddia edilen fotoğraf eski tarihli.

Yozgat’ta intihar eden bu isimde bir kişi yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Mart ayında sosyal medyada dolaşıma giren bir iddiaya göre Yozgat’ta Halil Kalben isimli bir vatandaş boşandığı eşine süresiz nafaka ödemek zorunda kaldığı için intihar etti. Paylaşıma eşlik eden ağlayan bir erkek fotoğraf mevcut. İntihar mektubu diye sunulan metnin sonunda ise “Facebook bazı kelimeleri ihlal algoritmasına yansıttığı için sansür uygulamak zorunda kaldım arkadaşlar. İstanbul sözleşmesi zulümdür. Mutlu oldunuz mu ey devlet yetkilileri.  İstanbul Sözleşmesi pozitif ayrımcılıktır, ahlaki çöküştür ifadeleri de yer alıyor. 

halil kalben

Fotoğraf ilk olarak İnci Sözlük’e yüklenmiş

Fotoğraf tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında ilk olarak 13 Kasım 2017’de İnci Sözlük isimli internet sitesinde paylaşıldığı anlaşılıyor. Sinankaya01 isimli kullanıcı “artık bitti beyler laaaaan” şeklinde bir başlık açarak fotoğrafı siteye yüklemiş.

Fotoğraf farklı zamanlarda farklı durumlar için de kullanılmış. Bir kullanıcı tarafından 17 Eylül 2019’da Twitter’da yer alan fotoğraf işten çıkarılan bir genci gösterdiği iddiasıyla paylaşılmış

yozgat intihar

İntihar mektubu olarak lanse edilen metne ise ilk olarak 9 Mart 2021’de rastlanıyor. Mart 2021 tarihli itibariyle ajanslar ve herhangi bir güvenilir kaynakta Halil Kalben’in intihar ettiğine dair bir haber mevcut değil. 

Yozgat Valiliği basın birimi de Halil Kalben ismiyle kendilerine resmi olarak iletilen bir intihar vakası olmadığını belirtti. 

2011'de imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi'ni onaylayan ilk ülke olan Türkiye, 19 Mart 2021’de Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiği açıkladı. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nde nafakayla ilgili bir madde bulunmuyor. Yoksulluk nafakasıyla ilgili hüküm Medeni Kanun'un 175.maddesinde yer alıyor.