Görselin Time Dergisi’nin Covid-19 kapağını gösterdiği iddiası

Görselin Time Dergisi’nin Covid-19 kapağını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel, sanatçı Johnson Ting tarafından 2020’de yapılmış.

Görselin tamamında 23 Aralık 2022 tarihi yer alıyor, yani henüz gelmemiş bir tarih.

Ting bu eseri Photoshop’ta nasıl yaptığını gösteren bir YouTube videosu yayınlamış.

Time dergisinin arşivinde bu kapakla karşılaşmıyoruz.

Time Dergisi kapakları her daim gündem olmayı başarabiliyor. Ancak bu, derginin yanlış bilginin ve manipüle edilmiş görsellerin de hedefi olduğu anlamına geliyor. Yine böyle paylaşımlardan birinde, kolunda Dünya Sağlık Örgütü logosu taşıyan bir askerin yer aldığı kapağın gerçek bir Time kapağı olduğu iddia edildi.

time dergisi asi iddia

time dergisi asi gorsel

Tersine görsel arama araçları arasında TinEye, görselleri tarihe göre sıralayabilmesi açısından epey faydalı. Bu görseli TinEye’da arattığımızda karşımıza 22 Nisan 2020 tarihli, “Frontliners by Johnson Ting” başlıklı bir Reddit gönderisi çıkıyor. Yazının hemen altında ise artstation.com isimli internet sitesine giden bir bağlantı yer alıyor.

Bu görselin sağ üst köşesine 23 Aralık 2022 tarihi atılmış; iddia paylaşımlarda ise bu kısımlar kesilmiş. Bu tarih bize bu görselin gerçek bir Time kapağı olmadığını gösteriyor.

ArtStation, sanatçıların eserlerini ve çalışmalarını paylaşabildiği bir internet sitesi. Bu siteye gidip Johnson Ting ismini arattığımızda iddia görselini bulabiliyoruz. Ting, 22 Nisan 2020’de paylaştığı Frontliners (Ön Saftakiler) isimli çalışmanın açıklamasına şöyle yazmış: “Son zamanlardaki olaylar düşünüldüğünde sağlık çalışanlarına bir iyileştirme gerek diye düşündüm.” 

Kendini “Konsept Sanatçısı, Sanat Yönetmeni ve Koleksiyon Tasarımcısı” olarak tanımlayan Ting bu görseli Photoshop’ta nasıl yaptığını gösterdiği YouTube videosunu da paylaşmış.

Görseldeki kişinin kolundaki DSÖ logosunun altındaki CRT kısaltması Covid Response Team, yani Covid Müdahale Ekibi anlamına geliyor. Ting bu eseri pandeminin ilk dönemlerinde sağlık çalışanları için yapmış.

Dünya Sağlık Örgütü'nün zorunlu aşılama ile ilgili hiçbir politikası yok. Bazı ülkelerde sağlık çalışanları ve yüksek riskli meslekler gibi gruplarda aşılama zorunlu; ancak bu kararı ülkeler kendi alıyor. DSÖ'nün ülkelerin aşılama politikasına dahli söz konusu değil. Aksine, DSÖ daha önce zorunlu aşılamanın, başvurulması gereken en son seçenek olduğu yönünde kanaat bildirmişti.

Time dergisinin arşivini incelediğimizde de bu kapakla karşılaşmıyoruz.