Görselin NASA’nın yeni bulduğu gezegene ait olduğu iddiası

Görselin NASA’nın yeni bulduğu gezegene ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia konusu görseller gezegenin keşfinden daha eski tarihli.

Görseller bir simülasyon tarafından tasarlandı.

NASA’nın paylaştığı görüntülerde söz konusu görseller yer almıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan bir görselin NASA’nın yeni keşfettiği bir gezegene ait olduğu iddia edildi.

nasanin buldugu yeni gezegen fotografi iddia gorsel

İddialara da eşlik eden ve NASA’daki bir stajyerin keşfettiği gezegenle ilgili anahtar kelimelerle arama yapıldığı zaman NASA tarafından 2020’nin ilk ayında yayınlanmış bir açıklamaya ulaşılabiliyor. NASA’nın paylaşımlarında iddiada yer alan görsele yer verilmiyor. 

Görseller bir tasarım programına ait

Görselle ilgili bir arama yapıldığında ise gezegenin keşfinden daha eski tarihli görüntülere ulaşılabiliyor. Görsel ilk olarak Among Stars Bot isimli bir hesap tarafından 3 Ocak 2019 tarihinde paylaşılmış. Bir bot tarafından tasarlanan görseller NASA’nın Juno programı dahilinde paylaştığı görüntülerden esinlenen ve algoritmalar yardımıyla hazırlanan bir simülasyon ile kullanıcılarla buluşturuluyor. Yani görüntüler gerçek bir gezegene ait değil, bir tasarım ürünü.

İddiaların yayılmasının ardından hesap sahibi, görselin tasarımının kendine ait olduğunu belirtmiş. Kişinin Twitter ve Tumblr hesapları incelediğinde benzer yüzlerce görsele ulaşmak mümkün.

Gezegen dünyadan yedi kat daha büyük

Kurumun başlattığı TESS görevi kapsamında Goddard uzay üssünde stajyer olan Wolf Cukier aldığı bir sinyali incelediğinde bunun bir gezegen olduğunu fark ediyor. TOI 1338b adı verilen gezegen “çembersel” olarak tanımlanıyor. Bunun nedeni ise gezegenin bir değil iki yıldız etrafında dönmesi. TOI 1338b kendi sisteminde bilinen tek gezegen ve dünyadan yaklaşık yedi kat daha büyük. NASA gezegenle ilgili bir video da yayınladı.

İddiayı Malumatfuruş ve Hoaxeye da incelemişti.