Görselin mikroskop altında görüntülenen kar tanelerini gösterdiği iddiası

Görselin mikroskop altında görüntülenen kar tanelerini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel, Rogan Brown’ın 2015’te yaptığı kağıttan bir sanat eserini gösteriyor.

Sanatçı Rogan Brown bu eseri yaparken kar tanelerinden esinlenmediğini söylüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, görselin mikroskop altında görüntülenen kar tanelerini gösterdiği iddia edildi.

Görsel kağıttan bir sanat eseri

Tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, görselin mikroskop altında görüntülenen kar tanelerini değil bir sanat eserini gösterdiğini anlıyoruz. Görsel, sanatçı Rogan Brown’ın 2015’te oluşturduğu “Magic Circle Variation 5” isimli serideki fotoğrafların üzerinde renk tonları oynanarak oluşturulan bir eserini gösteriyor. Bu seride karmaşık formlar bir daire içinde bir araya toplanıyor. Serideki tüm dokular hayali birer form.fotograf kagit eser

Sanatçı, eserin fotoğraflarını kendi internet sitesinde paylaşarak eserde kullanılan malzemenin kağıt olduğundan söz etti. Brown, AFP’ye yaptığı açıklamada, çalışmasında mikroskobik incelemelerden ilham almış olsa da mikroskop altında herhangi bir kar tanesinin fotoğrafından esinlenmediğini de belirtti.

Rogan Brown çalışmalarını “bilim ve bilim kurguyu birleştiren” ifadeleriyle tanımlıyor. Brown’un kağıt ve benzeri materyaller kullanarak oluşturduğu eserlere, sanatçının internet sitesinden ulaşılabiliyor. NPR, Daily Mail ve Smithsonian Magazine gibi haber siteleri, Brown'ın ilgi çekici çalışmalarından bahsetmişti.fotograf rogan brown portfolyo

Sanatçının eserlerini nasıl oluşturduğu, YouTube’da yer alan videoda görülebiliyor.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde fizik profesörü olan Kenneth Libbrecht, 2009’da özel bir fotoğraf mikroskobu kullanarak kar tanelerini fotoğrafladı.

fotograf mikroskop kar tanesi

İddianın doğru olmadığını Check Your Fact, AFP, USA Today, Sri Lanka Fact Crescendoe, Doğruluk Payı ve Malumatfuruş da ortaya koydu.