⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Görseldeki tavşanın Hatay yangınlarına ait olduğu iddiası

Görseldeki tavşanın Hatay yangınlarına ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2018 yılında Kaliforniya’daki yangınlar sırasında Chris Rusanowsky tarafından çekilmiş.

Fotoğraf farklı yangın olaylarıyla bağdaştırılmış ve yanlışlanmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Hatay’da başlayan orman yangınlarının ardından sosyal medyada hayatını kaybeden hayvanlara dair çeşitli görüntüler paylaşıldı. En çok paylaşılan görüntülerden biri ise yangından etkilenen bir tavşana aitti.

hatay yangin tavsan iddia

Görsel 2018 Woolsey yangınından

Paylaşımda yer alan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, tavşanın Kaliforniya’da 2018 yılında yaşanan yangınlarda kameralara yansıdığını görüyoruz.

Her yıl çok sayıda orman yangınıyla mücadele eden Kaliforniya, 2018 yılında da Woolsey Yangını ile hasar görmüş ve doğal hayat da bu felaketten büyük zarar görmüştü. Hatay’da çekildiği iddia edilen tavşan görüntüsü de, bu yangın sırasında Zuma Press’ten Chris Rusanowsky tarafından çekilmiş. Aynı görsele Rusanowsky'nin internet sitesindeki yangını anlattığı dosyadan ve Instagram sayfasından da ulaşılabiliyor. Görselin telif hakları doğrultusunda yer aldığı bir sitede de tarihinin 12 Kasım 2018 olduğu görülebiliyor. Yani fotoğraf hem eski tarihli hem de Hatay ile ilgisiz.

hatay yangin telif

Woolsey Yangını sırasında bölgede bin 600'den fazla bina zarar görmüş ve siviller de hayatını kaybetmişti. Yangından etkilenen hayvanlara ait görseller ise sosyal medyada yayılırken, sayıları belirtilmemişti.

tavsan yangin

Görsel, yayına girdiği ilk günden beri çeşitli orman yangınlarının haberlerinde ve paylaşımlarında da kendine yer bulmuş ve hakkında analizler de yayınlanmıştı.

Hatay'ın Belen ilçesindeki yangınlar 9 Ekim günü başlamış ve hızlı bir şekilde şehrin farklı yerlerine yayılmıştı. Henüz kesin çıkış sebebi bilinmeyen yangınlara çok sayıda araçla müdahale edildi. Bu süreçte belli bölgeler de boşaltıldı.

Orman yangınları büyük alanları etkileyerek doğal yaşamı ve ekosistemleri tehlike altına atan bir tehdit. Yangınlarda her yıl binlerce hektarlık alanlar yok olurken, bu alanlarda yaşayan canlıların zarar görmesi de zaten tehlike altında olan biyoçeşitliliğe zarar veriyor.