Görselin Finlandiya’daki boynuzları boyanmış bir Ren geyiğini gösterdiği iddiası

Görselin Finlandiya’daki boynuzları boyanmış bir Ren geyiğini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İlgili görsel ilk kez Vasjen Katro isimli görsel tasarımcı tarafından 6 Şubat 2016’da Instagram hesabında paylaşılmış. İlgili gönderide Katro görselin dijital ortamda üretildiğini belirtiyor.

Finlandiya’nın Lapland şehrinde Finli Ren Geyiği Çobanları Birliği 2014 yılında araba çarpmasını önlemek üzere geyiklerin boynuzlarının ve kürklerinin fosforla boyanmasını test etmiş. Ancak uygulama başarısız olmuş.

Vasjen Katro, Teyit'e görselin tümüyle dijital ortamda üretildiğini açıkladı.

Son günlerde sosyal medyada dolaşıma sokulan boynuzları fosforlu renklerle boyanmış bir geyik görseli, epey popüler oldu. İddiaya göre ilgili görsel Finlandiya’da araba çarpmasın diye geyiklerin boynuzlarının fosforlu renklerle boyandığını gösteriyor.

boynuzlari boyanan geyik gorseli iddiasi 
Arama motorlarında tersten aratıldığında, görselin ilk kez Vasjen Katro isimli dijital tasarımcı tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde kişisel Instagram hesabında paylaşıldığı
görülüyor. Katro burada görseli dijital ortamda ürettiğini belirtmiş. 

Teyit’in detaylı bilgi almak üzere iletişime geçtiği Vasjen Katro, görselin tümüyle dijital ortamda üretildiğini doğruladı. Yani sosyal medyada dolaşıma sokulan görsel gerçek bir geyiğe ait değil.

geyik gorselinin ureticisinin aciklamasi

Finlandiya’da geyiklerin boynuzlarının boyanması denenmiş

Geyiklerin boynuzlarının boyanması, Finlandiya’da daha önce denenmiş bir uygulama. BBC’nin 18 Şubat 2014 tarihli haberinde Finli Ren Geyiği Çobanları Birliği Başkanı Anne Ollila’nın araba çarpmasın diye Lapland’de geyiklerin boynuzlarının ve kürklerinin bir bölümünün fosforlu renklerle boyanması uygulamasını test etmeye başladıklarını belirten açıklamasına yer verilmiş.

boynuzlari boyanan gercek geyik gorselii

2016 yılına gelindiğinde ise, Anne Ollila’nın başka açıklamasına rastlıyoruz. Ollila burada uygulamadan beklenen sonucu vermemesi nedeniyle vazgeçildiğini ifade etmiş.

Açıklamada yeni bir yöntem olarak sürücülerin kullandıkları güzergahta yer alan Ren geyiklerini görebilecekleri bir mobil uygulama üzerinde çalışıldığı da belirtilmiş.

Finlandiya’da her yıl binlerce Ren geyiği taşıtların çarpması sonucu hayatını kaybediyor.

İddia daha önce Reuters ve Doğrula tarafından da incelendi.