Görselin en detaylı insan hücresi fotoğrafını gösterdiği iddiası

Görselin en detaylı insan hücresi fotoğrafını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görsel dijital ortamda üretilmiş hayvan hücresi illüstrasyonunu gösteriyor.

İllüstrasyon Russell Kightley’e ait.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan çeşitli gönderilerde, görselin en detaylı insan hücresi fotoğrafını gösterdiği iddia edildi. 

fotograf hucre iddiasi

Görüntü dijital ortamda üretilmiş

Görseli tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda, orijinali Science Photo Library isimli internet sitesinde karşımıza çıkıyor. 

Görselin açıklamasında “hayvan hücresi, kesit illüstrasyon” ifadesi bulunuyor. Dijital sanat eserinin tanımında ise hücrenin biyolojik materyalleri sıralanmış. Sitede illüstrasyonun Russell Kightley’e ait olduğu yazıyor.

fotograf gorselin aciklamasi

Russell Kightley, daha çok bilimsel ve tıbbi eserler üreten bir illüstratör. Kendi internet sitesinde, benzer başka illüstrasyonları görülüyor.

fotograf russel kightley koleksiyonu

İllüstrasyona Alamy gibi stock görsel sitelerinin yanı sıra, Russell Kightley’in kendi internet sitesinden de ulaşılabiliyor. İllüstrasyonu telefon kılıfı, maske, tişört gibi ürünlere bastırarak satın almak mümkün.

Russell Kightley dijital illüstrasyonu hakkında kaleme aldığı blog yazısında, illüstrasyonun yaklaşık 20 yıl önce eğitim posteri amacıyla oluşturulduğunu söylüyor. Kightley yazıda görselin yanlış bağlamda paylaşıldığına da yer vermiş.

İddiayı daha önce Doğruluk Payı, Check Your Fact, Lead Stories inceledi ve fotoğrafın en detaylı insan hücresini değil, dijital bir illüstrasyonu gösterdiğini ortaya koydu.