Görselin aynı anda iki güneş görüldüğünü gösterdiği iddiası

Görselin aynı anda iki güneş görüldüğünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel dijital ortamda oluşturulmuş.

Sanatçının portfolyosunda benzer başka çalışmalar da var.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Star Wars ve Pink Floyd ile özdeşleşmiş ikili günbatımı (binary sunset) sahnelerinin sinematografik kullanımlarına aşinayız. Bu bazen gökyüzündeki iki ay da olabiliyor. Ancak bazen gerçek sanıldıkları da oluyor. Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın da, gökyüzünde bir süredir görülen iki güneşi gösterdiği öne sürüldü. 

gorselin ayni anda iki gunes goruldugunu gosterdigi iddiasi


Görsel dijital ortamda oluşturulmuş

İddialarda yer alan görseli tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda, bunun gerçek bir fotoğraf olmadığını görüyoruz. Görsel Alamy’de “gökyüzünde iki güneşi ve büyük bir ayı olan hayali bir gezegende sakin bir deniz manzarası” başlığı ile yer alıyor. Yani dijital ortamda oluşturulmuş.

Alamy’de görseli illüstratör sanatçı Mark Garlick’in oluşturduğu bilgisi yer alıyor. Mark Garlick yer bilimleri, teknoloji, astronomi, uzay ve bilimkurgu alanlarında uzman olduğunu ve sanatında ağırlıklı olarak astronomiye odaklandığını söylüyor. Birçok sanatçı gibi kariyerine geleneksel boya tüpleriyle başlamış ancak bu günlerde dijital sanata ağırlık veriyor.

Sanatçı Mark Garlick’in uzay temalı benzer çalışmaları da görülüyor.

İddiada yer alan görsel dijital bir manipülasyon sonucu ortaya çıksa da çift güneş bazen çekim açısıyla da oluşturulabiliyor. 

2011’de Çin’de görüldüğü iddia edilen iki güneş videosunun viral olmasıyla beraber iki güneş tartışmaları başlamıştı. Atmospheric Optics adlı bir internet sitesini yöneten Les Cowley, her yıl Çin’de çift güneş görüldüğü iddiasıyla birçok fotoğraf gönderildiğini söylüyor. Cowley bunun çekim açısı ve kullanılan filtrelerden kaynaklandığını söylüyor: “Gönderilen fotoğrafların neredeyse tamamı dijital ortamda oluşturulmuş eserler. Diğerleri ise pencerelerden çekim yapmanın veya kameradaki düzlem filtrelerin kullanılması sonucu oluşuyor.” Kısacası bazı durumlarda pencerede yansıyan güneşi çekerek çift güneş görünümü elde edilebilir.

Gökyüzünde iki güneş görüldüğü iddiası pek çok kez gündeme geldiğinden, çeşitli platformlar farklı görselleri inceleyerek iddiaların doğru olmadığını ortaya koymuştu.

İkili gezegen ya da yıldız kurguları, Otostopçunun Galaksi Rehberi, Invader Zim çizgifilminin Planet Jackers bölümü, Mass Effect 2 oyunu ve Dan Simmons'ın Helix'in Yetimleri adlı kısa öyküsünde de yer alıyor.