Görselin Ankara’da bir apartmanı gösterdiği iddiası

Görselin Ankara’da bir apartmanı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf ilk olarak Finlandiya ve Fince ile ilgili bilgiler paylaşan Fin Kültürü ve Ahlak Bilgisi isimli Twitter hesabından paylaşıldı. Hesabın sahibi Dr. Çağrı Yalgın uzun yıllardır Finlandiya’da yaşıyor.

Teyit, Dr. Çağrı Yalgın’a ulaşarak fotoğrafın Finlandiya’da çekildiğini doğruladı.

Apartmanın Ankara’da olduğunu iddia eden mert+ isimli Twitter kullanıcısı komik ve şaka içerikli paylaşımlarıyla biliniyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Finlandiya’dan olduğu bilgisiyle paylaşılan apartman fotoğrafının viral olmasının ardından yapılan bir paylaşım, görselin aslında Ankara’da kaydedildiğini iddia etti.

finlandiya iddia gorseli

Fotoğrafı ilk kez Finlandiya’da yaşayan biri paylaştı

Fotoğraf ilk kez Finlandiya ve Fince ile ilgili bilgiler paylaşan Fin Kültürü ve Ahlak Bilgisi isimli Twitter hesabından paylaşıldı. Hesabın sahibi Dr. Çağrı Yalgın uzun süredir Finlandiya’da yaşıyor

Bu paylaşımdan sonra mimari ile ilgili paylaşımlar yapan Mimari Etkiler isimli Twitter hesabı da fotoğrafı “Finlandiya’da bir apartman” notuyla paylaştı. Yalgın, paylaşımın altına “Bari kaynak gösterseydiniz” yazdı; yani fotoğrafın Finlandiya’da olduğunu dile getirmiş oldu.

Yalgın apartmanın Finlandiya’da olduğunu doğruladı

Teyit, hesabın sahibi Dr. Çağrı Yalgın’a e-posta yoluyla ulaştı. Yalgın, fotoğrafın ilk olarak Facebook’taki apartman grubunda 25 Kasım’da yayınlandığını gösteren ekran görüntüsünü paylaştı. 

apartman ekran goruntusu

Yalgın ayrıca fotoğrafın çekildiği adresi ve açıyı gösteren bir şema paylaştı. Söz konusu bina, Google Maps’te inşaat halindeyken görünüyor. Ama civardaki binalar da benzer mimari yapıya sahip.

apartman sema adressiz

Kırmızı ok fotoğrafın çekildiği açıyı gösteriyor. Görsellerde Yalgın'ın adresini ve ilgili ipuçlarını gösteren yerler kapatıldı.

Apartmanın Ankara’da olduğunu iddia eden mert+ isimli Twitter kullanıcısı sosyal medyada şaka içerikli paylaşımlarıyla biliniyor. Bu durum hesap incelendiğinde kolayca görülebilir.

Benzer binalara emlak sitelerinden ulaşılıyor

Finlandiya emlak siteleri araştırıldığı zaman fotoğraftaki binaya benzer mimari özelliklere sahip binalar görmek mümkün. Özellikle balkon yapıları incelendiğinde benzerlik rahatça görülebilir. Buradan yola çıkarak apartmanın Finlandiya’da olma olasılığı artıyor denebilir.

Fotoğrafta süslemeler ve çam ağacı görülüyor. Bu süslemeler Noel bayramı için. Noel’e henüz üç hafta var ama buna rağmen süslemeler erkenden başlıyor. Yılın bu zamanlarında böyle bir görüntünün oluşması Finlandiya’da epey muhtemel.