Görselin ABD’deki aşı kartlarında pagan semboller kullanıldığını gösterdiği iddiası

Görselin ABD’deki aşı kartlarında pagan semboller kullanıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tematik aşı kartı, Malezya’da popüler bir furya. Matbaalar, kişilerin isteği üzerine resmi bir geçerliliği olmayan aşı kartlarını oluşturuyor.

ABD’de CDC’nin verdiği aşı kartı ise düz bir kağıt parçasından oluşuyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 aşılamasıyla ilgili iddialar gündemde yer etmeye devam ediyor. Bu kez ABD’de Covid-19 aşısı olanlara üzerinde üçgen ve göz gibi pagan semboller barındıran aşı kartı verildiği iddia edildi.

gorselin abddeki asi kartlarinda pagan semboller kullanildigini gosterdigi iddiasi


Tematik aşı kartı resmi değil

İddiada bulunan videodan alınan ekran görüntüsünü tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda, videonun ilk olarak 14 Ağustos 2021’de TikTok’ta @cheesenugget6 isimli kullanıcı tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Videoda Malezya dilinde “korkmanın özel bir nedeni mi var?” yazıyor. Açıklamada bu kartın ABD’de Covid-19 aşısı olanlara verildiğine dair bir ifade yer almıyor.

Aynı görsel üzerinden yaptığımız tersine görsel aramada, aşı karşıtı olduğu iddia edilen kartın orijinal şablonuna ulaşıyoruz. Yani iddiadaki aşı kartları, zaten var olan şablon bir tasarıma oturtulmuş. Orijinal şablonun üzerinde yazan The Cratf How the Freemasons Made the Modern World, John Dickie’nin yazdığı bir kitap. Kitap, masonik inanç ağlarına odaklanıyor.

the craft book


Malezya’da tematik aşı kartı uygulaması popüler

Orijinal videodaki açıklama Malezya dilinde olduğu için konu hakkındaki araştırmayı Malezya dilinde sürdüyoruz. Malezya dilinde “aşı kartı” anahtar kelimesiyle arama yaptığımızda Malezya Sağlık Bakanlığı’nın üretilen tematik aşı kartlarının gerçeği yansıtmadığını ve bu yönde resmi bir uygulamanın olmadığını belirttğini görüyoruz.

Aynı anahtar kelimelerle yaptığımız aramada iddiadaki grafik ile aynı olmasa da farklı temalardaki aşı kartlarını basan matbaaya ulaşıyoruz. TikTok’ta da farklı temalarda aşı kartları üreten kişiler var. Belli ki tematik aşı kartları, Malezya’da popüler bir furya haline gelmiş. 

asi karti basan matbaa


CDC’nin aşı kartı sade bir tasarıma sahip

ABD’de CDC’nin Covid-19 aşısı olan kişilere verdiği bir aşı kartı var, fakat bu iddialardaki gibi üçgen ve göz barındıran renkli bir tasarıma sahip değil. CDC’nin aşı kartı, düz bir kağıt parçasından oluşuyor. Aşı kartı, aşının cinsini, üreticisini, doz sayısını, aşının yapıldığı yeri ve tarihi içeriyor. Eyaletlere göre farklı kurallar olsa da aşı kartı şu an için bir yere girerken kullanılan, genel yaptırımı olan bir kart değil. CDC, aşı kartını ileride kullanmak üzere saklama önerisinde bulunuyor.

cdc vaccine card

Kaldı ki paganizmin, iddiadaki gibi tekil bir sembolü de yok. Paganizm, Hristiyan dünyasında, Hristiyanlık dışındaki inançlara, özellikle de çok tanrılı inanç sistemlerine bağlı olanları ifade etmek için kullanılıyor. Yani bu tanıma Hristiyanlık dışındaki pek çok inanç giriyor. 

Eye of Providence (İhtiyatın bakışı) ismiyle bilinen üçgen içindeki göz sembolü, özünde bir Hıristiyanlık sembolü ve kullanımının en eski örneklerine Tanrı'yı ​​temsilen Rönesans döneminde rastlanıyor. Sembol özünde tanrının yeryüzündeki kullarını gözettiği ve izlediğini anlatıyor. Sembolün İlluminati ve masonlukla ile bağı ise net değil.

Güncelleme: 14/10/2021

"Endonezce" ifadeleri "Malezya dili" ile değiştirildi.