Görseldekinin gerçek bir dişe oyulmuş sanat eseri olduğu iddiası

Görseldekinin gerçek bir dişe oyulmuş sanat eseri olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Oyulmuş diş görüntüsü bir illüstrasyon çizim

Görüntü Çin’de bir diş macunu reklamı için dijital ortamda oluşturulmuş

Dalton Ghetti’nin böyle bir eseri yok

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada mimari ve dental paylaşım yapan sitelerde yaygın bir görüntünün, sanatçı  Dalton Ghetti’nin gerçek bir dişe oyduğu Roma Kolezyumu temsilini gösterdiği iddia edildi. 

roma kolezyum dalton ghetti iddiasi

Görüntüdeki bir reklam illüstrasyonundan

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, iddia konusu resim bir reklam görseline ait. Maxam Toiletries diş macunu markası, azı dişlerinde antik yapıları gösteren “Medeniyet-Mısır” ve “Medeniyet Roma” başlıklı iki reklam kampanyasında, Roma ve Mısır medeniyetlerine ait eserleri kullanmış. Marka “Mikropların yerleşmesine izin vermeyin” sloganıyla verdiği mesajda, bakterilerin neden olduğu tahribatı kaba saba göstermek yerine, büyük mimari eserleri kullanarak plakların dişlere neler yapabileceğini anlatmayı amaçlamıştı

illustrasyon reklam dis macunu

Reklam kampanyası için görüntüleri hazırlayan ise JWT Shanghai reklam ajansı. Bu reklamın sanat tasarımcıları Danny Li ve Haoxi Lv 2012 yılında Maxam diş macunu için hazırladıkları reklam çalışması büyük beğeni topladı. Cannes Lions 2011 Basın kategorisinde JWT Shangai, Samsonite markası için tasarladığı “Heaven and Hell” adlı illüstrasyon çalışmasında Çin’e ilk Grand Prix ödülünü kazandırması ile de ses getirmişti.

Görüntünün tasarım öncesi ve üç boyutlu hallerine de ulaşmak mümkün. 

digital image tooth sculpture jwg

İllüstrasyon Londra’da bir diş sergisinde de sergilenmişti. Reklam görseli sıradışı diş macunu reklam kampanyaları listelerinde de yer alıyor.

JWT ajansının benzer başka tasarımlarına da rastlamak mümkün. 

Dalton Ghetti bir heykeltıraş sanatçısı

Arama motorlarına Dalton Ghetti için arama yaptığımızda arama motorunun öneri olarak diş kelimesini koyduğunu görüyoruz. Arama sonuçlarında çıkan Dalton Ghetti’ye ait sitede, kalem oyma sanatçısı olduğu bilgisi mevcut. Ancak Ghetti’nin, iddia konusu olan da dahil olmak üzere, herhangi bir illüstrasyon çalışması yok.

Kurşun kalem uçlarını oyma işlemini ise dikiş iğneleri ve keskin metal bıçaklarla yapıyor. Ghetti’nin kurşun kalemlerle oluşturduğu minyatür oyma eserlere sitesinden ulaşılabilir. Sanatçıya ve eseri hakkında videolara ulaşmak da mümkün.