⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Görseldeki köpeğin Havrita’da konumu işaretlendikten sonra öldürüldüğü iddiası

Görseldeki köpeğin Havrita’da konumu işaretlendikten sonra öldürüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Muğla’da bir ağaca asılı bulunan köpek, 2022’nin Mart ayında öldürülmüş.

Havrita uygulaması 2022’nin Mayıs ayında açılmış.

Sosyal medyanın gündeminde, sokak köpeklerinin konumunun işaretlendiği Havrita uygulaması var. Bir taraf, sahiplenilmeyen sokak köpeklerinin uyutulması gerektiğini savunurken, diğer taraf Havrita gibi uygulamaların sokak hayvanlarının can güvenliğini tehlikeye attığını öne sürerek kapatılmasını talep ediyor.

Havrita’nın kötüye kullanılması ihtimalinin gerçekliği bir yana, konu hakkında bazı yanlış bilgiler yayılıyor. Ağaca asılı bulunan bir köpeğin, konumu Havrita’da işaretlendikten sonra öldürüldüğü iddiası sosyal medyada yayılıyor.

havrita agaca asili kopek iddiapng

Köpeğin fotoğrafını tersine görsel arama yöntemiyle arattığımızda, çeşitli haber sitelerinde olaya yer verildiğini görebiliyoruz. 6 Mart 2022 tarihli haberlerde, köpeğin Muğla Akyaka’daki Tarihi Kaya Mezarları bölgesinde gezintiye çıkan vatandaşlar tarafından akşam saatlerinde bulunduğu bilgisi yer alıyor.

İnternet sitelerinin kayıt bilgilerini kontrol etmemizi sağlayan who.is’e göre, havrita.com alan adı 2022’nin Mayıs ayında alınmış. Havrita’nın Twitter hesabı da yine Mayıs ayında açılmış. Yani Muğla’da bulunan köpeğin Havrita’da işaretlenmiş olması mümkün değil.

Havrita kullanıcıların sokak köpeklerinin saldırısına uğradıkları yerleri noktasal olarak bildirdikleri bir harita sistemi. Sistemde yapılan işaretlemeler, hayvanları öldürmek isteyenler için açık veri niteliği taşıyor. Havrita’nın internet sitesinde, amacın bu olmadığı, haritanın kişileri riskli bölgeler hakkında bilgilendirmek için tasarlandığı yazsa da, hayvanseverler sistemin sokak köpeklerinin can güvenliğinden endişe ediyor; sistemin defalarca bu niyetle kullanıldığını savunuyorlar. 

İstanbul Barosu bu nedenle siteye erişimin engellenmesi talebinde bulunacaklarını açıkladı

22 Ağustos 2022 15.30 itibariyle Havrita uygulamasına erişilemiyor. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Koordinatörü Yasemin Babayiğit, BBC Türkçe'ye siteye hayvanseverlerin başvurusuyla erişim engeli getirildiğini söyledi. Havrita’nın avukatı Devrim Koçak yeni veri girişini kötü niyetli kullanımın önüne geçmek için kendilerinin durdurduğunu söylemişti.