Fotoğrafın Hz. Muhammed’in türbesini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Hz. Muhammed’in türbesini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Khamenei.ir isimli platform tarafından 23 Temmuz 2017’de paylaşılmış.

Görsel 8. Şia İmamı Rıza’nın türbesindeki toz alma seremonisinde çekilmiş.

Hz. Muhammed’in türbesinde kabrin bulunduğu alan Emeviler döneminde kapatılmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir kabir fotoğrafının, Hz. Muhammed’in türbesinde çekildiği iddia edildi. 

turbe

Türbe fotoğrafı İran’dan 

Tersine arama yapıldığında Facebook’ta iki farklı grup tarafından paylaşılan bu görüntünün İran’ın Meşhed şehrinde bulunan İmam Rıza’nın kabrinden olduğu görülüyor. Fotoğraf, 2017 yılında gerçekleştirilen toz alma seremonisinde çekilmiş. Bu ruhani temizlik ritüeli, ay ve güneş takvimlerindeki belli özel günlerde, Ayetullah Ali Hamaney gibi çeşitli dini ve ulusal yetkililerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Hamaney’in 2019 yılında katıldığı seremonide çekilen ve Iran Press tarafından paylaşılan video da, türbenin İmam Rıza’ya ait olduğunu ispatlıyor. 

Hz. Muhammed, Hz. Ömer ve Hz. Ebubekir’in kabirlerinin bulunduğu türbe olan Hücre-i Saadet’le ilgili zaman zaman iddialar ortaya atılsa da, kamuya açık bir kabir ya da sanduka fotoğrafı bulunmuyor. İslam Ansiklopedisi'ne göre, Emeviler döneminde kabrin bulunduğu kısmın kapısı kapatılmış. Zaman içinde değişen kabrin yapısı, sadece çizim ve maketlerle anlatılıyor.  

hz muhammed kabir

ravza

Hz. Muhammed’in kabrinin bulunduğu alanın (Hücre-i Saadet) kapısı. İçeriden görüntü alınamıyor

Mevlana ve Osman Gazi’nin kabirleri de Hz. Muhammed’e ait olduğu iddiasıyla dolaşıma girmiş ve iddialar Malumatfuruş tarafından yanlışlanmıştı.