Görseldeki şeffaf balığın gerçek olduğu iddiası

Görseldeki şeffaf balığın gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görseldeki balık reçineden yapılan bir heykel.

Heykel, Sea of Briars adını kullanan bir sanatçıya ait.

Sanatçı heykeli 2019 yılında Instagram hesabında paylaşmış.

Sanatçı Cyanogaster Noctivaga adında gerçekten var olan bir balık türünün heykelini yapmış.

Sosyal medyada iç organları renkli olan şeffaf balığa ait bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta yetişkin bir insanın iki eliyle tuttuğu balığın organlarının ve omurgasının farklı renklerde olduğu görülüyor. 

iddia 1

Başka bir paylaşımda ise balığın türü  Cyanogaster Noctivaga, yani mavi karınlı gece gezgini olarak belirtilmiş. “Cyanogaster Noctivaga” kelimeleriyle Google'da arama yaptığımızda Sea of Briars isimli bir YouTube kanalına ulaşıyoruz. 

iddia 2

Sanatçı video açıklamasında bir süredir kil dışındaki maddelerle çalıştığını yazıyor ve videoda gösterdiği balık ve kelebek heykelini reçineden yaptığını belirtiyor.

videodan balik min

 Sea of Briars isimli sanatçının videosundaki balık heykeli görüntüsü.

videodan kelebek min

Sea of Briars isimli sanatçının videosundaki balık heykeli görüntüsü.

Sanatçının video açıklamasında paylaştığı Instagram hesabına gittiğimizde ise balık heykeline ait fotoğraf ve videonun ilk olarak 2019 yılında paylaşıldığını görüyoruz. 

instagram profil

Sanatçının Instagram profili.

Instagram profilindeki kelebek heykelleri ile sanatçının YouTube videosunda paylaştığı kelebek heykellerinin görüntüsünün uyumlu olduğu görülüyor. Sanatçının web sitesinde kendine dair herhangi bir bilgi yer almıyor ancak çalışmaları tutarlı görünüyor.

instagram kelebek

Sanatçının Instagram hesabındaki kelebek heykeli görüntüsü.

Sea of Briars tarafından heykeli yapılan Cyanogaster Noctivaga balık türü 2011 yılında Sao Paulo Üniversitesi tarafından düzenlenen bilimsel gezide keşfedildi. Balığın bulunan en uzun örneği 1,7 cm uzunluğunda. 

cyanogaster noctivaga Cyanogaster Noctivaga, Fotoraf: George M. T. Mattox, Doğa Tarihi Müzesi - Londra.

Doğada geçirdikleri evrim nedeniyle şeffaf ya da yarı şeffaf görünen birçok hayvan, bilim insanları tarafından keşfedildi. Böcek, kurbağa, denizanası, balık, kertenkele ve kalamar bunlardan bazıları.