Google'ın Rusya'ya ait askeri tesisleri blurlamayı durdurduğu iddiası

Google'ın Rusya'ya ait askeri tesisleri blurlamayı durdurduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler daha önce de Google Haritalar’da blurlanmamış haliyle mevcuttu.

Google Earth üzerinden üslerin blurlanmamış eski görüntülerine ulaşmak mümkün.

Google da herhangi bir blurlama değişikliği yapmadıklarını belirtti.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı haberler ve sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, Google’un harita servisi (Google Maps) üzerinde Rusya’ya ait stratejik ve askeri üsleri, eskiden blurluyken görünür hale getirdiği iddia edildi.

iddia ekrani google rusiya

Görüntülere zaten erişilebiliyordu

17 Nisan 2022 tarihinde "defence-ua.com" isimli bir web sitesindeki makale ile ardından “Armed Forces” (@ArmedForcesUkr) isimli Twitter hesabı tarafından yayılan iddia İngilizce, Türkçe ve Azerbaycanca gibi farklı dillerde paylaşıldı. Paylaşımda görünür yapıldığı iddia edilen konumları Google Haritalar’da bulduğumuzda gerçekten de erişebilir olduklarını  görüyoruz.

haritalar googlein rusyaya ait tesisleri gorunur yaptigi iddiasiKonumlardan birinin Google Haritalar 2022 görüntüsü

Ancak aynı konumu geçmiş yıllara ait görünüme erişmemizi sağlayan Google Earth’in masaüstü uygulamasında izlediğimizde, geçmişte de görünür olduğunu anlıyoruz.

Yani Kamçatka, Astrahan, Kursk ve Murmansk'a yakın konumlar geçmişte haritada zaten blurlanmadan görüntüleniyordu.

earth 2021 googlein rusyaya ait tesisleri gorunur yaptigi iddiasiKonumlardan birinin Google Earth 2021 görüntüsü

Google Haritalar’da, gizlenen veya blurlanan bazı konumlar da yok değil. Buna Belçika’daki bir hava üssü örnek. Ancak Rusya’daki lokasyonlar, ne şimdi gizli ne de eskiden blurlanmıştı. Geçmişte yapılan birçok araştırmada Rus üslerine ait görüntüler incelenmiş.

belcika ornegi googlein rusyaya ait tesisleri gorunur yaptigi iddiasiBelçika'da blurlanan bir üssün Google Haritalar görüntüsü

Google uydu görüntülerini sık sık güncelliyor. Yani güncel görüntüler, eskilerine nazaran daha iyi çözünürlükte olabilir. Bu çözünürlük farkı “Google blurlamayı kaldırdı” diye yorumlanmış olabilir. 

Google da konuyla ilgili açıklamasında herhangi bir blurlama değişikliği yapmadığını belirtti. BBC'den Shayan Sardarizadeh de yaptığı incelemede değişlik olmadığını tespit etti.

Rusya ve Ukrayna arasında 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan çatışmalardan beri Google da dahil birçok şirket ve devlet Rusya’ya yaptırım kararı aldı. Bunlar arasında Rus medya şirketlerinin Google Haberler ve uygulamalardan kaldırılması, devlet destekli medya kuruluşlarının Google Reklamlara erişimini kısıtlamak gibi yaptırımlar vardı.

Güncelleme: 22/04/2022

İddianın “Armed Forces” (@ArmedForcesUkr) isimli Twitter hesabından bir gün önce 17 Nisan 2022 tarihinde "defence-ua.com" isimli bir web sitesinde paylaşıldığı bilgisi eklendi.