Google'ın Müslümanlar için Doodle hazırlamadığı iddiası doğru değil

Google'ın Müslümanlar için Doodle hazırlamadığı iddiası doğru değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkan Saylan’ın doğum gününü kutlamak amacıyla Google arama motoru Saylan için 13 Aralık'ta bir Doodle hazırladı.

turkan saylan doodle

Doodle, tatil günlerini ve yıl dönümlerini kutlamak, ünlü sanatçıları, kâşifleri ve bilim insanlarını anmak amacıyla Google logosunda yapılan eğlenceli, şaşırtıcı ve bazen de spontane değişikliklere verilen isim.

Türkan Saylan anısına hazırlanan Doodle'ın ardından Yeni Akit, “Dünyanın en büyük arama motoru olan ve bugüne kadar tek bir Müslümanı hatırlamayan Google, Türkan Saylan'ın 81. doğum günü için Doodle hazırladı” başlığıyla bir haber yayınladı.

Ancak Google’ın hiçbir Müslümanı hatırlamadığı iddiası doğru değil. Şu ana kadar Google pek çok Müslüman düşünür için Doodle hazırladı.

Bunlardan biri İbn-i Batuta’nın 708. doğum gününde hazırladığıDoodle. Batuta, orta çağın en büyük seyyahı ve Rıhlet-ü İbn Battûta adlı seyahatnâmenin yazarı.

ibn batuta doodle

Hakkında Google Doodle hazırlanan bir diğer Müslüman düşünür ise Ömer Hayyam.

omer hayyam doodle

İbn-i Rüşd için hazırlananDoodle iseşöyle:

ibn rust doodle

Yukarıda bahsedilenler Google'ın bu zamana kadar Müslüman düşünürler için hazırladığı Doodle'lardan bazıları. Google Doodle'larının yer aldığı sayfada bulunan arşivlere girildiğinde Google'ın bu zamana dek neleri ve kimleri andığını görmek mümkün. Aynı zamanda bu Doodle'ların hangi bölgelerde yayınlandığı da aynı sayfadan görülebilir.