Google'da Ekrem İmamoğlu'nun eski belediye başkanı olarak görüldüğü iddiası

Google'da Ekrem İmamoğlu'nun eski belediye başkanı olarak görüldüğü iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Google arama sonuçlarında eski belediye başkanı olarak yer almış.

20 Aralık 2022, saat 10.35 itibariyle bu ifade Google’dan kaldırılmış.

Google’ın veriyi hangi kaynaktan çektiği bilinmiyor.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde yer alan paylaşımlarda, Google arama sonuçlarında İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “eski” belediye başkanı olarak yer aldığı iddia edildi. 

İmamoğlu, kendisiyle ilgili çıkan bu paylaşımın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a göndermede bulunarak, I speech kürsü” ifadesiyle bir paylaşım yaptı. 

ekrem imamoglu eski belediye baskani iddiasi

Google’da Ekrem İmamoğlu ismi aratıldığında çıkan sonuçlarda “Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” ifadesi yer alıyor. Yani iddia doğru. Ancak Google’da 20 Aralık 2022, saat 10:35 itibariyle bu ifadenin olmadığı görülüyor

Bu yanlış bilginin ortaya çıkmasına neden olan bazı sebepler var. Google’ın arama sonuçlarını kullanıcının karşısına çıkardığı bilgi paneliotomatik oluşturuluyor. Bu bilgiler internette yer alan birçok çeşitli kaynaktan çekilebiliyor. Haliyle doğrulanmamış ve yanlış olabilecek bilgilerle karşılaşmak olası. Çünkü bu bilgiler herkes tarafından güncellenebiliyor. 

Bilgi panelinde ismi yer alan kişi, panelle ilgili hak ve değişiklik talebinde bulunabiliyor. Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun da değişiklik için talepte bulunduklarını belirtti

Google’ın veriyi hangi kaynaktan çektiği bilinmiyor

Eski belediye başkanı ifadesinin sosyal medyada yayılmasının ardından Ekrem İmamoğlu’nun basın danışmanı Murat Ongun, konuyla ilgili Google’a ulaştıklarını ve verinin Vikipedi’den çekildiğini öğrendiklerini belirtti. 

Vikipedi, açık işbirliği yoluyla gönüllülerden oluşan bir topluluk tarafından yazılan ve sürdürülen çok dilli ücretsiz bir çevrimiçi ansiklopedi. Bu ansiklopedide de kullanıcıların yazdığı birçok bilgiyle karşılaşmak mümkün. Fakat Teyit’in ulaştığı Vikipedi gönüllüsü Zafer Batık, Ekrem İmamoğlu’nun hem Türkçe hem de İngilizce Vikipedi sayfalarında eski olarak anılmadığını belirtiyor. Batık paneldeki değişikliğin ise tartışmaların sonrasında "vandalizm" amacıyla yapıldığını ifade ediyor.

Ancak Türkçe sayfada 19 Aralık 2022 UTC saat 20.52'de yani Türkiye saatiyle 23.52'de sosyal medyada iddialar yayılmaya başladıktan sonra, eski ifadesinin İmamoğlu'yla ilgili bilgilere eklendiği, 23.53'te ise kaldırıldığı görülüyor.

imamoglu turkce sayfa eski ifadesi

vikipedi imamoglu turkce sayfa eski ifadesi

İngilizce sayfada ise, 14 Aralık 2022’de İmamoğlu’nun selefi (successor) kısmına TBD (to be determined) yani “Daha sonra belirlenecek” ifadesi eklenmiş. Fakat bu değişiklik 18 Aralık’ta iptal edilmiş görünüyor

14 aralik imamoglu degisiklik

18 aralik vikipedi iptal gorunutusu

18 Aralık 2022’de successor kısmındaki to be announced iptal edilmiş. 

19 Aralık’ta yapılan değişiklikte ise, İmamoğlu, halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yer alıyor.

hala belediye baskani degisikligi

Ne olmuştu?

14 Aralık 2022’de Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan dava görülmüş ve karar açıklanmıştı. Vikipedi gönüllüleri de bu konudan hareketle İmamoğlu’yla ilgili bir güncelleme yapmış. 

Vikipedi tarafındaki değişiklikler bu durumdayken, Google’ın İmamoğlu’nun eski belediye başkanı olarak göstermesinin ardındaki asıl sebep bilinmiyor. Çünkü bu veri herhangi bir sayfadan çekilmiş olabilir. Teyit, konuyla ilgili Google Türkiye’ye de ulaşmaya çalıştı, ancak henüz yanıt almadı.