'Git' isimli şiirin Cemal Süreya'ya ait olduğu iddiası

'Git' isimli şiirin Cemal Süreya'ya ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Cemal Süreya’nın tüm şiirlerinin toplandığı eserde böyle bir şiir yer almıyor.

Cemal Safi’nin eserleri incelendiğinde “Git” şiirine ulaşılabiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Edebiyatta, sanatta ya da tarihin bir bölümünde iz bırakan isimlere ait olduğu iddiasıyla birçok söz paylaşılıyor. Her ne kadar bu sözlerin o kişilere ait olup olmadığı konusunda kanıt bulma konusunda zaman zaman çıkmaza girsek de bazen ulaşılabilir kanıtlar da bu tip iddialarda sonuca erişmemizi sağlayabiliyor.

Birçok sitede paylaşılan ve Cemal Süreya’ya ait olduğu iddia edilen “Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit / Günahıma girmeden, katilim olmadan git!” dizeleri de bu örneklerden.

cemal sureya siiri iddia gorsel

Cemal Süreya’ya ait olduğu iddiasıyla paylaşılan dizelerle ilgili aramada ilk durak, şairin tüm şiirlerinin toplandığı ve Yapı Kredi Yayınları’nca yayınlanan Sevda Sözleri kitabı. Süreya’nın dergilerde ve mektuplarda kalmış şiirlerini de içeren eser incelendiğinde söz konusu şiire rastlanamıyor. 

sevda sozleri icindekiler

Ancak şiirde yer alan kelimeler aratıldığında, aynı şiirin bir başka şaire ait olduğu bilgisine ulaşılabiliyor. “Git iş işten geçmeden, çok geç olmadan vakit / Günahıma girmeden, katilim olmadan git!” dizesini de içeren şiir şair Cemal Safi’ye ait. 

Şiir, Safi’nin Vurgun isimli kitabında yer alıyor.

cemal safi git siiri

Kaynak: Malumatfuruş

Yine şiirin biçimsel açıdan Safi’nin tarzına daha yakın olduğu da söylenebilir. Safi şiirlerinde ağırlıklı olarak hece ölçüsü kullanıyor. Hatta verdiği bir söyleşide bu konudaki görüşünü, “Vezinsiz yani ölçüsüz şiir olmaz. Kafiyesiz yani uyaksız da şiir olmaz. Düz yazı olur. Akılda da kalmaz. Zaten Allah bile ayetleri kafiyeli yollamış. Ben kafiyeli ayetleri daha kolay ezberleyebiliyorum” diye aktarmış. Nitekim iddiadaki şiirde de her satır 14 heceden oluşuyor. Süreya ise şiirde hece ölçüsü konusuna çok da sıcak bakmayan bir isimdi. Tabanca şiirinde de ironiyle beraber bu konudaki görüşünü aktarmıştı.

cemal safi tabanca

Yine Süreya’nın Boğaziçi Aylık Kültür ve Sanat Dergisi’nde yayınlanan bir yazısında hececilere karşı Yahya Kemal Beyatlı örneğini vermesi de bu konuda bir diğer kanıt.

bogaziciayliksanat

Kaynak: Fatma Nur Öztürk

Öte yandan Cemal Safi’ye ait olan şiir, müzisyen Orhan Gencebay tarafından da bestelenmiş ve 1990 yılında yayınlanan Utan / Dokunma albümünde yer almış. Yine albümle ilgili bilgilere bakıldığında şarkı sözlerinin Cemal Safi’ye ait olduğu görülebiliyor

Yine Safi katıldığı bir programda da şiiri seslendirmiş

Şiirin bir diğer yorumunu ise şarkıcı Candan Erçetin seslendirmişti.

Doğrulama platformu Malumatfuruş da şiirin Cemal Safi’ye ait olduğunu belirten bir analiz yayınlamıştı.