“GenclikHudPar” hesabının HÜDA PAR Gençlik Kolları’na ait olduğu iddiası

“GenclikHudPar” hesabının HÜDA PAR Gençlik Kolları’na ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

“HüDaPar_Gençlik” adını kullanan hesap HÜDA PAR Gençlik Kolları Hür Gençlik’i taklit ediyor.

@GenclikHudPar isimli hesap Mayıs 2023’te açılmış.

HÜDA PAR Gençlik Kolları’nın resmi hesabı @HudaParGenclik

HÜDA PAR Gençlik Kolları Başkanı Hamdullah Er, hesabın HÜDA PAR Gençlik Kolları’na ait olmadığını kendi Twitter hesabından duyurdu.

@GenclikHudPar isimli bir hesabın Twitter’da HÜDA PAR Gençlik Kolları’nın resmi hesabı gibi davranarak attığı bir tweet yüksek oranda etkileşim aldı. Paylaşımda BaBaLa TV’de Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuk olduğu Mevzular Açık Mikrofon programına katılarak soru soran bir kadının fotoğrafı paylaşılarak şu ifadeler kullanıldı:

Dövme yani vücuda iğneler batırarak deri altına boya zerk etmek sureti ile şekiller çizmek dinimizce yasaklanmıştır. Ayrıca kadınların bu şekilde giyinmeleri kattiyen caiz degildir. Inşallah bu dönemde Islamın gercek temsilcleri mecliste olacak, günahkarları hak yoluna döndürecek.

hudapar genclik ilk tweet

Tweeti alıntılayan veya ekran görüntüsünü paylaşan hesaplardan bazıları, bu Twitter hesabının HÜDA PAR Gençlik Kolları’nın resmî Twitter hesabı olduğunu iddia etti.

Hesap HÜDA PAR Gençlik Kolları’nı taklit ediyor 

Paylaşımlara konu olan @GenclikHudPar isimli hesap incelendiğinde hesabın Mayıs 2023’te açılmış olduğu görülüyor. Hesabın Twitter ID’si 1661660245360353286. Bu hesap yeni açılmış ve daha önce başka bir hesabı taklit etmemiş. Buna karşılık HÜDA PAR Gençlik Kolları, yani HÜR GENÇLİK’in resmi Twitter hesabı Şubat 2014 tarihinde kurulmuş ve @HudaParGenclik adını kullanıyor.

HÜDA PAR’ın resmi Twitter hesabının ID’si ise 2347914781. Twitter’da kullanıcı isimleri değiştirilebilse de Twitter ID’leri sabit kalıyor. Böylece Twitter hesapları daha sonradan isim değiştirdiğinde hesabın orijinal eski versiyonlarına ulaşmak mümkün oluyor. 

HÜDA PAR Gençlik Kolları’nı taklit eden @GenclikHudPar isimli hesabın paylaşımının Twitter’da yüksek etkileşim alması sonrası HÜDA PAR Gençlik Kolları Başkanı Hamdullah Er de Twitter adresinden bir paylaşım yaptı. “HÜDA PAR Gençlik Kolları diye paylaşılan hesabın partimizle hiçbir ilgisi yoktur,” diyen Er, HÜDA PAR Gençlik Kolları’nın resmî hesabı olarak @HudaParGenclik’i işaret etti.

hamdullah er

Hamdullah Er’in alıntıladığı tweeti silen @Haber isimli Twitter hesabı da @GenclikHudPar isimli hesabı HÜDA PAR’ın Gençlik Kolları olarak paylaştığı için özür diledi.

haber karsilastirma