Gece yarısına kadar seçim sonucu paylaşmanın yasaklandığı iddiası

Gece yarısına kadar seçim sonucu paylaşmanın yasaklandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

12 Mart 2023’te Resmi Gazete'de yayımlanan kararlara göre 14 Mayıs 2023’te yayın yasağı önceki seçimlerde olduğu gibi saat 21'de son bulacak.

Saat 18 ila 21'de YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

YSK, yayın yasağını saat 18 ila 21'de kaldırma yetkisine sahip. Yayın yasağının saat 21’de sonlanacağı seçim kanununda açıkça belirtiliyor.

Daha önceki seçimlerde de yayın yasağı saati 21'di.

Seçim günü gece yarısına kadar sürecek yasakları alkol satışı ve tüketimi ile silah taşımayı kapsıyor.

Sosyal medyada 14 Mayıs 2023’te gece yarısına kadar seçim sonucu paylaşmanın yasaklandığı iddiası ortaya atıldı. İddiaya göre, bu yasak bir önceki seçimde 21.00’de son buluyordu.

secim yasagi iddiasi

Yayın yasağı önceki seçimlerde olduğu gibi 21.00’de son buluyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 14 Mayıs 2023’te yapılacak olan seçimlerde uygulanacak kuralları, oy kullanma saatleri gibi belirlediği 12 Mart 2023’te kararlar Resmi Gazete'de yayınlandı.

YSK'nın kararlarına göre saat 18'e kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılması yasak olacak. Saat 18 ila 21'de ise YSK tarafından seçime ilişkin verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Saat 21'den sonraysa bütün yayınlar serbest olacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde aynı hükümler 28 Mayıs’ta da uygulanacak.

Seçim kanununa göre yayın yasağı saati 21.00’de bitiyor

Yayın yasağının saati seçim kanununda da açıkça belirtiliyor. 298 sayılı kanunun 79. maddesinde şu ifadeler yer alıyor:

 “Seçim günü saat 18.00’e kadar radyolar ve her türlü yayın organları tarafından seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yasaktır. Saat 18 ile 21 arasında ancak radyolarda Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçim ile ilgili olarak verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilir. Saat 21’den sonra bütün yayınlar serbesttir.”

Seçim kanununa göre, Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yayın yasağını saat 18 ila 21'de kaldırma yetkisine sahip. Ancak yasağı kaldırmazsa bile yasak en fazla 21’e kadar sürebilir. 

2 Mayıs 2023 itibariyle seçim yasaklarıyla ilgili genelge ve kanunlarda herhangi bir güncelleme de söz konusu değil.

Yani yayın yasağı önceki seçimlerde olduğu gibi 21’de son buluyor. 24 Haziran 2018 seçimlerinde de yayın yasağı saat 21’e kadar sürmesi öngörülmüştü

Alkol tüketimi ve satışı ile silah taşımak gece yarısına kadar yasak

Seçim günü sabah saat 06’dan 24’e kadar gün boyu süren bazı yasaklar mevcut. Mesela alkol yasağı, seçim günü gece yarısına kadar sürüyor. Alkol yasağı belirtilen saatlerde hem içki satışını hem de tüketimini kısıtlıyor. Seçim günü eğlence yerlerinin de kapalı olması gerekiyor. Haricinde, emniyet görevlileri dışında olan kişilerin seçim günü silah taşıması yasak.

İyi Parti YSK üyesi Mustafa Tolga Öztürk de açıklama yaparak iddianın yanlış olduğunu söyledi.

mustafa tolga ozturk aciklama

Ardından CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek de benzer bir bilgi paylaşarak iddiayı yanlışladı.