Gaziantep'te Suriyeliler vatandaşlık için kuyruğa girdi iddiası

Gaziantep'te Suriyeliler vatandaşlık için kuyruğa girdi iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğrafla, Suriyeliler’in Gaziantep’te vatandaşlık başvurusu için Şehitkamil İlçe Nüfus Müdürlüğü önünde sıraya girdiği iddia edildi. Ancak BirGün gazetesi yazarı Erk Acerer’in de paylaştığı fotoğrafın “vatandaşlık başvuru sırasını” gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

vatandaslik sirasi iddiasi

Fotoğraf 9 Aralık 2016 tarihinde Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) servis ettiği “Suriyelilerin adres bildirimi izdihamında coplu müdahale” başlıklı habere ait. Haberde, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın yanı sıra; Kızılay gibi yardım kuruluşlarının 100'er liralık yardımından almak isteyen Suriyelilerin, adres bildiriminde bulunmak üzere sabah erken saatlerde Nüfus Müdürlüğü'ne akın ettiği belirtiliyor.

ilce nufus mudurlugu uzaktan fotograf

Fotoğraf: DHA

Kızılay, finansmanı Avrupa Birliğince sağlanan “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum, Yardım Programı” kapsamında, Türkiye'de kamp dışında, şehirlerde yaşayan bir milyon Suriyeli’ye “Kızılay Kart” ile her ay 100'er lira nakdi yardım yapılacağını Eylül ayında duyurmuştu.

Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü de yaptığımız görüşmede teyit.org’a Kızılay Kart almak isteyen Suriyeli sığınmacıların İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek adres bilgilerini güncellemeleri gerektiği bilgisini doğruladı.