Gazeteci Halit Kıvanç'ın hayatını kaybettiği iddiası

Gazeteci Halit Kıvanç'ın hayatını kaybettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Pınar İlik Üçer ise kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Halit Kıvanç’ın eşi Bülbin Kıvanç ile görüştüğünü söyleyip Kıvanç’ın durumunun iyi olduğunu ifade etti.

Ümit Kıvanç kişisel Twitter hesabından iddiaların doğru olmadığını, babasının sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiaya göre ünlü sunucu ve gazeteci Halit Kıvanç hayatını kaybetti. Facebook’da Kış Güneşi isimli sayfa tarafından paylaşılan iddia binin üzerinde kullanıcı tarafından paylaşılırken iki binin üzerinde beğeni aldı. 

halit kıvanc oldu ıddıası

Ancak Halit Kıvanç’ın hayatını kaybettiği iddiası doğru değil. Kıvanç’ın oğlu yazar ve belgesel yapımcısı Ümit Kıvanç kişisel Twitter hesabından iddiaların doğru olmadığını, babasının sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti.

umıt kıvanc acıklama

Söz konusu iddia 15 Temmuz 2019 tarihinde saat 17:24’de sorunbuyuk isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Ancak atılan tweet ilerleyen saatlerde kaldırıldı. Ardından Facebook üzerinden çeşitli sayfalartarafından iddia paylaşılmaya başladı.

halit kıvanc oldu tweet

Pek çok kullanıcı tarafından iddianın doğruluğu Ümit Kıvanç’a soruldu. Kıvanç iddiaların doğru olmadığını belirten bir tweet atmasına rağmen kullanıcılar tarafından aynı iddianın kendisine yöneltilmeye devam etmesi üzerine tekrar tweet atarak bilgilendirme yaptı. 

umıt kıvanc acıklama 2

umıt kıvanc tweet

NTV muhabiri Pınar İlik Üçer ise kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Halit Kıvanç’ın eşi Bülbin Kıvanç ile görüştüğünü söyleyip Kıvanç’ın durumunun iyi olduğunu ifade etti. 

pınar ucer acıklama

Tanınmış kişilerin hayatlarını kaybettikleri yönündeki iddialar sosyal medyada zaman zaman daha çok beğeni ve takipçi kazanmak adına ortaya atılabiliyor. Bu tür iddialar kısa sürede kitleler tarafından doğruluğu sorgulanmadan paylaşılıp yaygınlaştırılabiliyor. 

Teyit daha önce sinema ve tiyatro oyuncusu İlyas Salman ve ses sanatçısı Devran Çağlar hakkında ortaya atılan benzer bir iddianın gerçek olmadığını belirtmişti. Söz konusu iddia yanlış bilginin en yaygın 7 türünden “uydurma”ya örnek olarak gösterilebilir.