Gazete kupürünün Kılıçdaroğlu'nun SSK'yı dolandırdığını gösterdiği iddiası

Gazete kupürünün Kılıçdaroğlu'nun SSK'yı dolandırdığını gösterdiği iddiası

Bulgular

Haberde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürü olduğu dönemde tespit ettiği bir yolsuzluk aktarılıyor.

Kılıçdaroğlu, Sayıştay Denetçilerinden birinin aynı suçu işleyen iki firmaya farklı raporlar vermesinin ardından bu kişiyi Sayıştay'a şikayet etmiş.

Sosyal medyada paylaşılan gazete kupürünün Kılıçdaroğlu'nun SSK'yı dolandırdığını gösterdiği iddia edildi. İddia, 2011’den beri sık sık gündeme geliyor.

ssk kilicdaroglu iddiasi 1 min

Kılıçdaroğlu dolandırıcıları Sayıştaya şikayet etmiş

Paylaşımlara eşlik eden gazete kupüründe, gazetenin adı ve basım tarihi bilgisi yer alıyor. Küpur, 1 Mayıs 1996 tarihli Milliyet gazetesinden alınmış. Milliyet gazetesinin arşivinden ilgili habere ulaşabiliyoruz.

milliyet gazetesi arsiv min

ssk kilicdaroglu iddiasi kapak min

Haberin tamamı şöyle:

“Batma noktasına gelen SSK, hatalı siyasi kararlardan sonra, taraflı bilirkişi raporları ile göz göre göre zarar ettiriliyor. SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sayıştay’a ‘dürüstlüğünden endişe ettiğini’ belirterek şikayet ettiği Sayıştay Denetçisi Gürel Eriş, aynı suçu işleyen iki firmaya farklı raporlar verdi. Eriş’in raporu ile SSK’yı 2 milyar 881 milyon lira dolandıran Sa-San firması suçlu bulunurken, aynı personelle işbirliği yaptığı ve kurumu 10 milyar 606 milyon lira dolandırdığı tespit edilen Oksi Medikal Şirketi suçsuz bulundu.

İDDİALAR

Ankara Eğitim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahi Kliniği’nden 10 personel SaSan ve Oksi Medikal ilaç firmaları ile gizli ilişkiler kurarak, hastalarda kullanılmayan ilaçları, ‘kullanıldı’ gibi gösterip kurumu dolandırdıkları iddiası ile şikayet edildiler. Bunun üzerine SSK soruşturma açarken, Sayıştay’dan bilirkişi raporu istendi. Sayıştay tarafından görevlendirilen Bilirkişi Gürel Eriş, raporunda, ‘Sa-San Sağlık Malzemeleri A.Ş. yetkililerinin kuruma zarar verdiğini ifade etti. Aynı konuda Okis Medikal içinse ‘Suç işlenmediğini’ raporuna ekledi.

Böylece, SSK’yı 10 milyar 655 milyon lira zarara uğratan firma aklanırken, Uzman Denetçi Eriş hakkında Sayıştay’a SSK Genel Müdürlüğü tarafından bir şikayet yazısı gönderildi. Kemal Kılıçdaroğlu imzasını taşıyan yazıda Eriş’in taraflı davranarak, işe gelmeyen bir Doçent hakkında ‘Soruşturmaya gerek yoktu’ raporu verdiği savunuldu.”

Yani paylaşılan gazete kupürü, Kılıçdaroğlu'nun SSK’yı dolandırdığını göstermiyor. Aksine habere göre SSK’daki dolandırıcılardan şüphe duyup şikayetçi olan Kılıçdaroğlu'nun kendisi, SSK’yı dolandırmaktan suçlu bulunan firma ise Sa-San.

Haberin sol üst köşesinde, dönemin SSK Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafına yer verilmesi, yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermiş olabilir. 

Kemal Kılıçdaroğlu, SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde dolandırıcılığa karışmış olsaydı farklı kaynaklardan da basına yansıyan haberlere erişmemiz gerekirdi. Ancak o dönemlerde böyle bir habere rastlanmıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun SSK’yı batırdığı iddiası

Kemal Kılıçdaroğlu, 1992’de Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Genel Müdürlüğü görevine başladı ve 1999'da emekli oldu. Kılıçdaroğlu, uzun yıllardır SSK’yı batırdığı iddialarıyla anılıyor.

14 Aralık 2021’de katıldığı bir programda iddiaları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Devletin kurumu batsaydı bugün öyle bir kurum olmazdı, değil mi?” dedi. Kılıçdaroğlu’na göre Erdoğan’ın sık sık bunu dile getirmesinin sebebi, SSK’nın o dönemlerde mali açık vermesi. 

Kılıçdaroğlu’nun SSK’yı batırdığı iddiası tartışmalı ve derin bir konu olsa da, SSK’nın 1990’lı yıllarda mali açık vermesinin sebebinin daha eski yıllara, Tansu Çiller ve Süleyman Demirel dönemlerinde alınan kararlara dayandığı yorumları yapılıyor.