Futbolcu Ronaldo’nun II. Elizabeth’e imzalı forma hediye ettiği iddiası

Futbolcu Ronaldo’nun II. Elizabeth’e imzalı forma hediye ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddiayı ortaya atan kaynak özür dileyerek paylaşımını kaldırdı.

Konu hakkında güvenilir bir kaynak yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya ve internet sitelerinde yaygın olarak dolaşıma giren iddiaya göre Büyük Britanya kraliçesi II. Elizabeth, Manchester United’a transfer olan Portekizli ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’dan 80 imzalı forma istedi.

ronaldo kralice

Ronaldo, 31 Ağustos 2021’de İtalyan kulübü Juventus'tan daha önce formasını giydiği Manchester United’a transfer oldu. Transferin ardından Sport Innovation Society isimli hesap 1 Eylül 2021’de bir tweet atarak kraliçenin kendisi ve kraliyet ailesi için 80 imzalı forma istediğini iddia etti.

Çok kısa bir sürede 10 bin kez beğenilen paylaşım neredeyse tüm dünyaya yayıldı.

ronaldo forma man

Gelişmelerin ardından iddiayı ilk olarak ortaya atan Sport Innovation Society paylaşımını kaldırdı. Hesap Ronaldo ve kraliçe hakkındaki iddiayı doğrulamadıklarını belirtip özür diledi.

ronaldo forma

Yanlış haber hakkında Britanya basınında da yazılara rastlamak mümkün.

ABD’li teyit sitesi Snopes da 1 Eylül 2021’de konu hakkında yayınladığı analizinde iddianın doğru olmadığını dile getirdi

95 yaşındaki kraliçenin hangi futbol takımını desteklediği bilinmiyor. Goal’deki bir habere göre kraliçenin West Ham United taraftarı olabileceği söylentileri var; ancak 2007 yılında dönemin Arsenal teknik direktörü Arsene Wenger ile bir etkinlikte bir araya gelmesi Arsenal'e sempati duyduğu yönünde de yorumlanmış.

Ronaldo, hakkında yapılan yanlış haberlerle sık sık gündeme geliyor. Teyit daha önce yayınladığı birçok analizde bu iddiaları yanlışlamıştı.