Fuat Oktay ve Binali Yıldırım’ın kaza sonrası yardım ettikleri motorluların aynı kişi olduğu iddiası

Fuat Oktay ve Binali Yıldırım’ın kaza sonrası yardım ettikleri motorluların aynı kişi olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Haberlerde Yıldırım’ın müdahale ettiği kişinin ismi Caner O., Oktay’ın müdahale ettiği kişinin ismi ise Zeki D. olarak geçiyor.

Binali Yıldırım’ın müdahale ettiği kişi İstanbul’da, Fuat Oktay’ın müdahale ettiği kurye ise Ankara’da idi.

İki kişinin görüntüleri birbirlerinden farklı.

Caner O. iddiayı ortaya atan hesaplara dava açmaya hazırladığını söyledi.

Teyit’in ulaştığı Caner O.'nun fotoğrafı, hastane kaydı ve kaza tutanağı da 2019 tarihli kazayı doğruluyor.

Sosyal medyada hızla viralleşen bir paylaşım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın aracından inerek yardım ettiği kaza geçiren motokurye ile, birkaç yıl önce Binali Yıldırım’ın kaza sonrası yardım ettiği motosiklet sürücüsünün aynı kişi olduğunu iddia ediyordu. Paylaşım sahnelerin kurgu, kaza geçiren motorluların da profesyonel oyuncular olduğunu ima ediyor. 

kurye 1png

İlgili kilit kelimelerle arama yapıldığında, iki kaza hakkında yayınlanmış haberlere ulaşılabiliyor. Buna göre Fuat Oktay 12 Ağustos’ta Ankara Dumlupınar Caddesi’nden geçerken denk geldiği motosiklet kazasının kazazedesine yardım etti. Haberde kuryenin isminin Zeki D. olduğu belirtilmiş.

kurye 2png

Kazadan sonraki anları gösteren başka fotoğraflara ulaşmak da mümkün. 

kurye 3png

kurye 4 png

Binali Yıldırım ise 17 Haziran 2019’da seçim çalışmaları sırasında İstanbul’da bir motosikletlinin kaza yaptığına şahit olmuş ve konu basına yansımıştı. Haberlerde yaralanan kişinin isminin Caner O. olduğu belirtilmiş. 

kurye 5png

Üç yıl önceki kazadan fotoğrafların yer aldığı bir galeri ve haber videosuna ulaşılabiliyor. 

kurye 6png

kurye 7png

Kuryelerden biri esmer, diğeri kumral 

Fotoğraflar yanyana getirilip incelendiğinde Binali Yıldırım’ın müdahale ettiği Caner O.’nun daha kumral ve sakallarının kızıl, Fuat Oktay’ın müdahale ettiği Zeki D.’nin ise daha esmer ve siyah sakallı olduğu görülüyor. 

İki kişinin fotoğrafları yan yana konduğunda, apayrı yüzlere sahip oldukları rahatlıkla seçilebiliyor.kurye 9png

kurye 10png

Motor sürücüsü dava açmaya hazırlanıyor

Teyit'in ulaştığı Caner O. üç yıl önce kaza yaptığı sırada yanından Binali Yıldırım’ın konvoyunun geçtiğini, hastaneye ulaştıktan sonra da görüntüleri basında gördüğünü söyledi. 

Caner O. Teyit ile kaza günü tutulan tutanak ve hastaneye yatış belgesi ile güncel bir fotoğrafını da paylaştı. Kazanın kurmaca olmadığı buradan da anlaşılabiliyor. 

caner o hastaneye yatis

caner o

Hususi motosikletiyle işe giderken yaşadığı kazadan sonra 12-13 ameliyat geçirdiğini söyleyen Caner O., iddiayı ortaya atan hesaplar hakkında adli mercilere başvurmaya hazırlandığını belirtti. 

Teyit daha önce motoruyla kaza yapan Caner O.'nun, Yıldırım’ın köprüden atlamamaya ikna ettiği kişi olduğunu öne süren bir paylaşımı da incelemişti. 

Güncelleme: 16/08/2022

Kaza tespit tutanağı ve hastaneye yatış belgesi eklendi.

Güncelleme: 16/08/2022

Caner O.'nun güncel fotoğrafı eklendi.