Fransız oyuncu Alain Delon'un ötanazi istediği ve hayatına son verdiği iddiası

Fransız oyuncu Alain Delon'un ötanazi istediği ve hayatına son verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Oyuncunun ölümünü haber veren resmi bir açıklama ya da güvenilir bir kaynak yok.

Sosyal medyada yayılan haberlerin ardından oğlu bir açıklama yaptı ve babasının hayatta olduğunu söyledi.

Oğlu, babasının talebinin ötanazi değil, yaşam destek ünitesinde tutulmamak olduğunu da açıkladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

86 yaşındaki ünlü Fransız aktör Alain Delon'un bir süredir sağlık sorunlarıyla baş ettiği biliniyor. Ailesi 2019 yılında oyuncunun felç geçirdiği ve dinlendiğini açıklamıştı

Bir süre sonra dünya ve Türkiye basınında oyuncunun acı çekmemek için hayatına ötanazi ile son verme talebiyle başvuru yaptığı haberleri dolaşmaya başladı. Ancak bu haberler güvenilir bir kaynağa dayanmıyordu. 

Bugün (8 Nisan 2022) sosyal ve bazı konvansiyonel medya araçlarında, Delon'un ötanaziyle yaşamını kaybettiği haberleri görülmeye başladı. Bazı kuruluşlar yayının ardından haberi düzeltse de, ötanazi arzusu haberleri halen düzeltilmedi. 

alain delon otenazi oldu iddiasi

Delon’un arzusu ötanazi değildi  

Her şeyden önce ötanazinin ne olduğu ve olmadığını netleştirmek gerek. Ötanazi ve destekli intihar (assisted suicide) kavramları sık sık karıştırılıyor. Ötanazi bir hekimin dahliyle gerçekleşen tıbbi bir pratik. Destekli intiharda ise, ölüme yardım eden profesyonel bir tıp doktoru olmak zorunda değil. Ancak her ikisinde de, yaşamını sonlandırmaya karar veren kişinin bilincinin yerinde olması gerekiyor

Oysa oğlunun açıkladığına göre ise Delon bir süredir hastanede ve yaşam destek ünitesine bağlı olarak hayatta. Yani Delon resmi bir ötanazi başvurusunda bulunduysa bile, bunun gerçekleşmesi için çok geç. 

Kaldı ki Oğlu Alain-Fabien Delon, ötanazi arzusu ve veda mektubunun da gerçeği yansıtmadığını açıkladı. 

alain delon oglu aciklama

alain delon oglu aciklama 2“‘Bir makineye bağlı kalırsam ve komadaysam, fişimi çekmenizi istiyorum’ demekle ötanazi arasında dev bir ayrım var. Bu arada bu oldu, ancak biz fişini çekmeye değil, onu hayatta tutmaya karar verdik. Sizin sahte haberiniz ise, “ötanazi istedi ve ailesine veda etti’ oldu. (…) Babamı rahat bırakın.”

İlginizi çekebilir: İsviçre’de bir ötanazi seansını gösterdiği söylenen video 

Delon’un arzusu olan, temel yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesine olanak veren tedavilere son verilmesi, başka bir pratik. Ancak oğlunun açıklamasından, bu yolun da tercih edilmediği anlaşılıyor. 

Son 24 saatte yayınlanan haberler içinde “”alain delon" died euthanasia” anahtar kelimeleriyle arama yaptığımızda da hiçbir sonuca erişemiyoruz. Aynı aramayı Fransızca yaptığımızda da anlamlı bir sonuca ulaşamıyoruz

alain delon olum haber arama

Ünlü oyuncunun yaşamını kaybettiği kesinleşmiş olsa Fransızca ve İngilizce birçok güvenilir kaynakta gelişmenin haberleştirilmesi, birçok sanatçı ve liderin başsağlığı dileğinde bulunmuş olması beklenirdi.