Fransa’daki polislerin yurttaşlara yaptırım uygulamama kararı alıp görevini bıraktığı iddiası

Fransa’daki polislerin yurttaşlara yaptırım uygulamama kararı alıp görevini bıraktığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videodaki görüntüler 12 Haziran 2020’den.

Eylemlerin nedeni hükümetin pandemi önlemleri değil, polisin ırkçılıkla ilişkilendirilmesi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla Fransa’da polislerin, pandemi önlemleri ile bağlantılı olarak vatandaşa yaptırım uygulamama kararı aldığı ve hükümet kararlarını protesto ettiği iddia edildi.

fransa polis iddia gorsel

Paylaşılan videodaki anahtar kelimeler “french police throw handcuffs” ibaresini arattığımızda yakın tarihten haberlerle karşılaşmıyoruz. Ülkede 12 Haziran 2020 tarihinde polislerin benzer bir eylem yaptığı bilgisi karşımıza çıkıyor. Bu, görüntülerin o tarihten olabileceği yönünde bir ipucu. 

Arama sonucu karşımıza çıkan ve daha net bir videoyu içeren Time’a ait haberde ise iddia görseldekine benzer görüntülerle karşılaşıyoruz.

Ancak görüntülerin aynı olup olmadığını anlamak için biraz daha ayrıntılı inceleme gerekiyor. İddia konusu videonun birinci dakika 16. saniyesinde kameranın solunda görünen kişi, Time’a ait videonun altıncı saniyesindeki kişi ile aynı kıyafetlere sahip.

iddia video kahverengi mont

time video kahverengi mont

Ancak görüntülerin aynı eylemden olduğundan emin olmak için videonun devamını izliyoruz. Time’ın videosunun dördüncü saniyesinde daha belirgin bazı detaylar var. 

time goruntu isaretli

Bir numaralı sakallı polis iddia videonun birinci dakika 30. saniyesinde de görünüyor. Ancak görüntü çok net olmadığı için yine detaylı izlemeye devam ediyoruz.

iddia video sakalli polis

İki numaralı görüntü ise polislerin durduğu kaldırım çizgisi konusunda ipucu veriyor. İddia videoda da birebir aynı kıyafetlerdeki polisleri aynı çizgiye basarken görebiliyoruz.

iddia video kaldirim izi

Yine dikkati çeken diğer detay ise üç numara ile işaretlediğimiz direk. Bu direk de iddia videonun birinci dakika 50. saniyesinde görülebiliyor.

iddia video direk detay

Son detay ise iddia videoda polislerin elinde bulunan kağıt ve Time’ın videosunda polislerin elinde bulunan kağıdın aynı olması.

Bu da videonun 12 Haziran 2020 tarihinden olduğu ipucunu doğruluyor. İddiadaki diğer önemli kısım ise bu eylemin yapılma nedeni. İddianın paylaşıldığı hesaplar ve yayılımı incelendiğinde eylemin pandemi önlemleri nedeniyle yapıldığı söyleniyor. Ancak hem Time’ın hem de BBC’nin haberi incelendiğinde, eylemlerin sebebinin farklı olduğu anlaşılıyor. 

Eylemlerin sebebi polisin ırkçılıkla itham edilmesine tepki

Filmi başa saralım… 25 Mayıs 2020 tarihinde ABD’de George Floyd’un polis tarafından öldürülmesi ülkede siyah karşıtı politikaların çok sert eleştirilmesine neden oldu. #blacklivesmatter eylemleri kapsamında ABD başta olmak üzere pek çok ülkede eylem yapıldı. Eylemlerin bir adresi de Fransa’ydı. Ülkede polisin siyahlar başta olmak üzere yurttaşlara uyguladığı şiddet protestolara konu oldu. Bu olaylar sonrası İçişleri Bakanı Christophe Castaner bir açıklama yaptı ve “chokehold” olarak bilinen ve polisin gözaltı esnasında kişilerin boğazlarını sıkıca sardığı hareketsiz bırakma yöntemi yasaklandı. Konuşmada polis teşkilatında ırkçılğa izin verilmeyeceği vurgusu da vardı. Bu karar ise ülkede polislerin tepkisini çekti ve ülke genelinde kelepçe bırakma eylemleri yapıldı. Polis teşkilatının bu adımı sonrası karar gözden geçirildi.

Arama motorlarında Fransa’da polisin pandemi sonrası alınan önlemlere tepkisiyle ilgili bir arama yapıldığında  anlamlı bir sonuç çıkmıyor. Ancak yurttaşların zaman zaman hükümet kararlarını protesto ettiği görülebiliyor.

İddia Malumatfuruş tarafından da incelenmişti.